U Federaciji BiH popuštaju se mjere uvedene još u martu, najavljuje se otvaranje vrtića i gradskog prevoza, a već su pojedine trgovinske radnje i radnje uslužnih djelatnosti otvorile vrata.
Dok se jedni raduju otvaranju svojih radnji, drugi, poput onih na Baščaršiji negoduju. Žive od turista kojih u BiH nema
Frizerski, kozmetički, saloni za masažu mogu da rade, uz određena pravila. Svaka mušterija koja ulazi mora dezifinkovati svoju obuću. Razmak između mušterija mora biti minimum metar i po. U salonima nema zadražavanja. Mušterije svoj red čekaju napolju. Semir Daut, višegodišnji frizer, kaže da se moraju navikavati na nova pravila. Mora se raditi, makar i u ovakvim okolnostima
“Ide jednokratni znači peškir, koji se poslije Vašeg korištenja odmah baca u kantu za smeće. Ide jednokratni ovaj ogrtač, koji se takođe poslije ovog šišanja ili farbanja mušterije ide na bacanje odmah, tako da svaka mušterija ima svoj mantir i svoj peškir. Nije kao prije, da koristimo malo češće mantile koji nisu jednokratni”, kazao je Semir.
Daut je imao sreću što iznajmljjuje opštinski prostor, pa nije plaćao kiriju za april, što nije slučaj sa njegovim kolegama, kaže. Pojedini vlasnici trgovinskih radnji negoduju zbog otvaranja radnji. Sada će sve dadžbine morati plaćati, a mušterija nema. Naročito se to odnosi na turističku jezgru u Sarajevu, Baščaršiju, koja živi od turista. Njih nema, pa ne znaju kome će robu i prodavati
“Čisti promašaj, vjerujte što su nam dozvolili, nigdje nikoga nema. Mi tu samo možemo da dolazimo i da gledamo jedno u drugo, nema smisla ovo, ali eto. Čim su nam dozvolili biće plaćanje naše. Mi ćemo morati da plaćamo, a nema nigdje nikoga”, kazala je Bahra.
Primjetno je da većina građana koristi popuštanje mjera da posjeti trgovinske radnje koje su omogućile prodaju. U prodavnicama obuće, po dvoje može ući. Obuća se ipak probava u samoj radnji. Odjeća bi trebala da se kupuje i probava kod kuće, pa ukoliko ne odgovara, mijenja za drugu. Prodavci kažu da je sve komplikovano, ali se mora raditi
“Dva mjeseca ne raditi na čaršiji, to puno znači. Živimo i radimo faktički od sezone do sezone. Taman kada je trebalo da se pripremamo za sezonu, desilo se što se desilo. (N1: Suštinski čaršija živi od turista, njih nema i ne znamo kada će ih biti, sada se oslanjate na Sarajlije?) Ne samo na Sarajlije, imamo svoje kupce širom BiH, tako da radimo online prodaju”, kazala je Zijada.
Ublažavanje mjera, kažu nadležni nastaviće se vjerovatno, ako epidemiološka situacija bude ovakva. Uskoro bi se na ulicu mogla vratiti i vozila gradskog saobraćaja. GRAS je danas pustio svoja vozila na testnu vožnju. Tramvaji su dezinfikovani, a na gradskim šinama bi se mogli naći u narednih 15 dana.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad