Nakon odgovora ministrice vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Bisere Turković u Beogradu o napadu na Aleksandra Vučića u Srebrenici na obilježavanju godišnjice genocida 11. jula 2015. godine, na društvenim mrežama su uslijedile mnogobrojne reakcije iz BiH.
Turković rekla je da je u BiH dobrodošao svako ko “pruža ruku” i da inicident sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u Potočarima prije nekoliko godina nije smio da se dogodi.
“Kada je u pitanju nemio događaj iz Srebrenice. To je nešto što se nije smjelo desiti, mislim da bi trebalo da kad neko dođe sa dobrom voljom, ne bi trebalo da se desi incidentna situacija. Međutim, niko ne može imati totalnu kontrolu, neke stvari iskliznu, neka događanja iskliznu, to je nešto što ne nailazi na podršku većine državljana BiH. Činimo napore da svako ko dođe da je dobrodošao, posebno onaj ko dođe sa dobrin namjerama ko pruža ruku, mislim da ta ruka treba da naiđe na ruku sa druge strane koja će biti pružena. To je princip koji njegujemo i mislim da će tako biti u budućnosti”, kazala je Turković.
Na ovu izjavu Turković uslijedile su mnogobrojne reakcije.
Je li Bisera Turković posjetila Huseina Mujanovića i Osmana Osmanovića, borce Armije RBiH koji već godinama trunu u srbijanskom pritvoru zbog namještenih optužnica? Je li tražila da budu pušteni? Zna li uopšte za njih? Ali joj je Vučić prioritet.
— Damir Arnaut MP (@MpDamir) June 9, 2020
"Je li @BiseraTurkovic posjetila Huseina Mujanovića i Osmana Osmanovića, borce Armije RBiH koji već godinama trunu u srbijanskom pritvoru zbog namještenih optužnica? Je li tražila da budu pušteni? Zna li uopšte za njih? Ali joj je Vučić prioritet." – @MpDamir ?
— Tarik Halilović (@halilovic_tarik) June 9, 2020
https://twitter.com/MajorTomAndJerr/status/1270406734767706112
Kaze Bisera Turkovic da se napad na Vucica u Potocarima nije smio dogoditi,a ja kazem da Vucic nije smio doci u Potocare.
— Modesti Blejz (@ModestiBlejz3) June 9, 2020
Ako nakon "napad na Vučića u Potočarima se nije smio dogoditi" nije dodala "i to je nešto što ozbiljno zamjeramo državnim strukturama Srbije", onda je Bisera Turković daleko gluplja bez šešira nego pod njim.
— Adis Nadarević (@Ridjobrki) June 9, 2020
Ministrica Bisera Turković obrukala je danas državu Bosnu i Hercegovinu u Beogradu. Njene izjave su skandalozne. Ako ona već ništa ne zna, ima li iko da je brifira i pripremi za službene posjete. https://t.co/a2JtGhsbE7
— Amer Obradovic (@Americhhi) June 9, 2020
Je li ovo što je Bisera Turković službeno, u funkciji ministrice, izjavila u Beogradu,ponižavanje i napad na Bošnjake? Na državu BiH? Hoće li o njenoj sramnoj nekompetenciji za bilo šta u diplomatiji, raspravljati kolegij SDA? Hoće li i ovu svinjariju,kako i čim braniti njen šef?
— dragan miokovic (@DraganMiokovich) June 9, 2020
Podsjetimo, nedavno je Sud u Srbiji je utvrdio da je policajac koji je za medije dao izjavu o prikrivenom i navodno nelegalnom raspoređivanju u Srebrenici 2015. godine, nezakonito otpušten iz službe.
Upravni sud Srbije presudio je da disciplinska komisija Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srbije mora da preispita otkaz dat policajcu Mladenu Trboviću, koji je optužen za odavanje službene tajne, piše Detektor.
Trbović je otpušten u oktobru 2016. godine zbog “teške povrede službene dužnosti” jer navodno nije dolazio na posao četiri dana.
No, njegov sindikat je saopštio da je on zapravo otpušten jer je medijima otkrio da su on i njegove kolege bili nelegalno raspoređeni u Bosnu i Hercegovinu u julu 2015. kada je tadašnji premijer Aleksandar Vučić prisustvovao komemoraciji u Srebrenici.
Trbović je zatim zbog otkaza podnio tužbu protiv policije, a Upravni sud je presudio da je otkazom prekršen zakon. Odluka je donijeta 4. maja, ali ju je Sindikat policije Sloga, koji je zastupao Trbovića, objavio tek u petak.
Trbović i njegov kolega Milan Dumanović su za Al Jazeera Balkans u oktobru 2016. izjavili da su bili među 18 policajaca poslatih u Srebrenicu kako bi tajno snimili komemoraciju.
Oni su kazali da smatraju da je raspoređivanje bilo nezakonito, jer Bosni i Hercegovini nije rečeno da oni rade kao policajci.
Te godine je komemoracijom obilježena 20. godišnjica srebreničkog genocida. Dio prisutnih je Vučića gađao kamenjem i bocama vode, zbog čega je on morao da pobjegne.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad