Premijer Malezije Muhyiddin Yassin u svojoj video poruci povodom obilježavanja 25. godišnjice genocida u Srebrenici kazao je da je zločin u Srebrenici i oko nje 11. jula 1995. godine bio najgori genocid u Evropi nakon Drugog svjetskog rata.
“Prenosim vam tople pozdrave iz Putrojaje, Malezije – blizak i dugogodišnji prijatelji Bosne i Hercegovine. Istinski se zahvaljujem Šefiku Džaferoviću i Vladi Bosne i Hercegovine na pozivu na ovu važnu komemoraciju na 25. godišnjicu genocida u Srebrenici. Zaista sam počastvovan na ovoj prilici. Da nije prepreka COVID-19 pandemije bio bih tu sa vama u Potočarima lično danas. Ekscelencije, dame i gospodo, prije 25 godina mi u Maleziji smo također bili jako povrijeđeni i potreseni masovnim ubistvima u Srebrenici. Bio je to najgori genocid u Evropi nakon Drugog svjetskog rata. Agonija i žal su još uvijek prisutni u našim srcima i mislima. Naše misli i molitve su sa više od 8.000 žrtava genocida u Srebrenici”, naveo je.
Kako je naveo, Malezija je ponosna na sva dostignuća Bosne i Hercegovine.
“Ponovo šaljemo naše najiskrenije saučešće preživjelim članovima porodica i njihovim voljenim. Memorijalni centar Srebrenica u Potočarima će zauvijek stajati kao svjedočanstvo za uspomenu na ovu tragediju i njenim žrtvama, za snagu i hrabrost preživjelih, za važnost postizanja pravde i odgovornosti, i posljednje ali ne i najmanje važno – za potrebu održavanja napora u borbi sa eliminisanjem sve propagande, rasnih predrasuda i mržnje između nas ljudskih bića. Memorijal i ovo sjećanje je svjedočanstvo Bosne i Hercegovine da zacijeli rane i okonča traumu, i da nastavi dalje na putu pomirenja i značajnog napretka kojem teži ova država i koje zaslužuje. Ekscelencije, dame i gospodo, Malezija je ponosna na sva dostignuća Bosne i Hercegovine. Zadovoljstvo nam je imati blisku saradnju od vaše nezavisnosti, sve do dana mirovnih operacije Ujedinjenih nacija i Međunarodnog tribunala za bivšu Jugoslaviju kao i tokom post-konfliktne izgradnje”.
Poručio je da odnosi između dvije države nastavljaju biti jači.
“Danas se međunarodna zajednica skuplja da se sjeti žrtava ozloglašenog srebreničkog masakra i da podrži Bosnu i Hercegovinu. U ime Malezije, želim vam prenijeti najljepše želje za trajni mir, jedinstvo kao i veći progres i prosperitet Bosne i Hercegovine. Neka Allah svevišnji dadne blagoslove svima nama”, kazao je.
Ove godine u mezarju u Memorijalnom centru u Potočarima kopa se devet žrtava genocida iz jula 1995. godine.
U mezarju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari do sada su smiraj pronašle 6.643 žrtve genocida, a traga se za još više od 1.000 nestalih Srebreničana. Do sada su u mezarju Memorijalnog centra ukopana 432 maloljetnika i 26 žena. Od tog broja 19 je žena žrtava genocida, a ostale su stradale tokom 1992. godine. Posmrtni ostaci žrtava genocida pronađeni su na oko 570 različitih lokaliteta.
Najmlađa do sada ukopana žrtva u Potočarima je novorođenče, djevojčica Fatima Muhić, a najstarija nana Šaha Izmirlić, rođena 1901. godine.
U napadu na “zaštićenu enklavu UN” Srebrenica, u julu 1995. godine, koji su izvele jedinice tadašanje Vojske Republike Srpske pod komandom haškog osuđenika Ratka Mladića, ubijeno je više od osam hiljada bošnjačkih muškaraca i dječaka, a na desetine hiljada žena, djece i starijih ljudi deportovano ili je spas bilo prinuđeno tražiti u okolnim šumama, tražeći put ka slobodnoj teritoriji na području Tuzle.
Pred Tribunalom u Haagu te sudovima u regionu, za genocid počinjen u Srebrenici do sada je osuđeno 47 osoba, na više od 700 godina zatvora, kao i četiri doživotne kazne zatvora.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad