Član Predsjedništva BiH i lider SNSD-a, Milorad Dodik, u Newsroomu na N1 je govorio o izmjenama Ustava BiH, ali je rekao da ovaj aktuelni treba prvo poštovati, jer kako je on kazao - zakoni u BiH se masovno krše. Ponovo je napao instituciju visokog predstavnika u BiH, kao i Ustavni sud BiH. Prema njegovom mišljenju - sve je usmjereno da se promijeni ustavni poredak.
“U Dejtonu se kaže, Ustav BiH je Aneks 4, da se stvari mogu mijenjati sporazumne strane, a to su dva entiteta. Republika Srpska i Federacija BiH. Imajući u vidu karakter – to znači i tri naroda. U okviru procedura da se krene, treba tu postići saglasnost, kako će se dva entiteta i tri naroda kretati kroz proceduru”, reako je Dodik.
On je poručio kako zahtjev za Ustavnim promjenama nije nov, te da su prije ambasadora Erica Nelsona radili i “drugi Amerikanci”.
“U okviru Butmirskog procesa se pojavio zamjenik američkog sekretara, ali vidjeli smo da to nije bilo uspješno. Poznajem Nelsona i koliko je dovoljno zaključujem da nije mislio da oni treba da predvode proces, nego mi u BiH. Treba odbiti modeliranje stranaca, to je naša stvar. Postoji Ustav, takav kakav je. On je dio međunarodnog prava, mirovnog koncepta. Ambasador najavljuje da treba promijeniti Dejton. To je opsežna priča. A oni koji misle da će izmjenama legalizovati otimačinu visokog predstavnika i nasilje koje je činio nametanjem rješenja, otimajući od entiteta prenoseći na zajednički nivo – oni se grdno varaju”, izjavio je Dodik za N1.
Kazao je kako se konstantno krši Ustav BiH, jer se nadležnosti na jednom nivou upražnjavaju na drugom.
“Treba da riješimo nakaradnosti. Treba poći od Ustava koji postoji. ne možemo dozvoliti da se uđe u legalizaciju otetih nadležnosti”, rekao je.
“Treba primarno reći da je ovdje masovno kršenje prava i Ustava, taj Ustav je trebalo provoditi u BiH – a onda ga mijenjati. A ne mijenjati ga putem odluka Ustavnog suda i visokog predstavnika. Nelegitimno. Visoki predstavnik nije imao prava da radi to. To je međunarodna manipulacija vezano za bonska ovlaštenja. Nadam se da će bar jedan od tih međunarodnih kriminalaca u obliku visokog predstavnika biti živ da se vodi postupak protiv njih za kršenje međunarodnog prava”, rekao je Dodik.
“U tom kontekstu treba posmatrati odluke, sve je usmjereno da se promjeni ustavni poredak i vrši pritisak na Ustav. Nemamo saglasnosti za to. Kako je moguće da uzmete i nametnete pitanja kao Sud, Tužilaštvo, SIPA, Obavještajna služba. Mi ovo trpimo. Ne mislimo da ovo može da bude održivo do kraja”, rekao je.
Stvari se moraju vratiti u vladavinu prava
On ne smatra da Ustav BiH ima diskriminatorske odredbe u pogledu presuda u slučajima Sejdić-Finci, Zornić, Pilav i drugima.
“Nisu diskriminatorske odredbe. Tamo je rečeno da BIH čine dva entiteta i tri konstitutivna naroda i građani. Primarno su konstitutivni narodi dobili prava reprezentativnosti. Ne mislim da je sretna odluka za BiH ta koju je donio međunarodni sud. On je bio motivisan određenim procesima entitetizacije BiH, da se razvali pozicija entiteta. Imate izdvojena mišljenja koja govore o tome kako je postupio međunarodni sud”, kazao je.
#related-news_0
Spreman je da radi na pitanju uređenja Ustava, ali:
“Nisam spreman da bazične pozicije mijenjam. BiH može da funkcioniše na izvornom dejtonskom Ustavu, koji treba modelirati u nekim dijelovima. Ima presuda koje se ne poštuju, široka je to tema. Spreman sam da poduzmem vladavinu prava što podrazumijeva poštivanja Ustava BiH. Oni koji su ga kršili, nisam spreman da ih podržim, kao što su visoki predstavnik i Ustavni sud. O tome smo bili jasni. Ako hoćete vladavinu prava – poštujte Ustav BiH. Kršili ga, mijenjali odlukama Ustavnog suda i visokog predstavnika. Stvari se moraju vratiti u vladavinu prava – onda možemo da razgovaramo”, precizirao je Dodik.
Spreman je Dodik, kako je kazao, da razgovara i “većoj pravnoj snazi Konvencije o ljudskim pravima koja propisuje mogućnost da kolektiviteti i narodi imaju pravo na samoopredjeljenje. “O tim stvarima moramo da razgovaramo”, zaključio je.
Komentarisao je i izbore u Mostaru, gdje je poručio da će se dogovarati sa akterima u okviru Gradske skupštine.
“Razgovarat ćemo sa svima, zaštitit ćemo prava Srba koji su ugroženi u Mostaru. Značajan broj se nije vratio, a oni koji su se vratili imaju lošu poziciju. Na koji način će se prihvatiti normalne stvari, kao izmjena Ustava HNK, gdje Srbi trebaju biti konstitutivni narod, imati učešće u vlasti shodno izbornom rezultatu, a Srbi imaju pravo na četiri odbornika. O tome ćemo razgovarati sa svima”, rekao je Milorad Dodik za N1.
Dodik je još govorio o migrantskoj krizi i tranzitu migranata kroz Repbliku Srpsku, kao i planu da taj entitet nabavi vakcinu za korona virus od Rusije. Integralne tekstove pronađite u vezanim vijestima.
Pogledajte cijeli intervju.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad