Izbori u Crnoj Gori već su danima unazad nezaobilazna tema političara i funkcionera u Bosni i Hercegovini. Među njima su i neki bili vrlo oštri, dovodeći čak i obavještajno-sigurnosne organe u BiH u vezu sa miješanjem u izborne procese u susjednoj državi. Kakve poruke i dojeke u našoj zemlji izaziva crnogorski "praznik demokratije" pogledajmo u nastavku.
Pitanje kako, na koji način i s kojim odjecima će biti reflektirani rezultati crnogorskih izbora na Bosnu i Hercegovinu, jedno je od otvorenih i na njega odgovor pokušavaju dati bosanskohercegovački, ali i političari iz regiona. Alarm navodnih utjecaja i “političkih igrica” upalio se obraćanjem SBB-ovog lidera, Fahrudina Radončića, koji je na nedavnoj press konferenciji zatražio hitno saslušanje direktora Obavještajno-sigurnosne agencije BiH zbog navodnog miješanja iz Bosne i Herecgovine u izbore u susjednoj državi, Crnoj Gori, a sve protiv crnogorskog proevropskog puta.
“Naša Obavještajna služba mora biti depolitizirana. Ona ne smije učestvovati u obavještajnim zapletima na štetu strateških interesa BiH i njezinih susjeda, odnosno u namjeri destabilizacije regiona, i susjedne države, članice NATO saveza Crne Gore. Građani Crne Gore imaju pravo da samostalni izaberu vlast koja će ih zastupati”, poručio je tada Radončić.
Predsjedavajući bh. Predsjedništva, koji dolazi iz SDA – Šefik Džaferović – također je nedavno stao uz ime i političko djelovanje DPS-ovog prvog čovjeka Mile Đukanovića. Pohvalio je njegov predsjednički angažman.
“Jako poštujem i cijenim crnogorski evropski put, kao u NATO put, ali i put stabilizacije međuetničkih odnosa. Sve ovo je urađeno pod vodstvom predsjednika Crne Gore Mile Đukanovića, to jako poštujem. I to je moj stav”, istakao je Šefik Džaferović, predsjedavajući Predsjedništva BiH.
Izbori su u demokratskim društvima po definiciji „praznik demokratije” ali su u Crnoj Gori odavno nešto drugo – bespoštedna bitka za vlast u kojoj se ne biraju sredstva i u kojoj je svaki izborni dan pun incidenata, piše Deutsche Welle u svom članku, te navode: Građani ponovo biraju između višedesetljetne vlasti DPS-a i opozicije koja vjeruje da bi, uz pomoć Srpske pravoslavne crkve (SPC), konačno mogla srušiti, kako kažu, 30-godišnju diktaturu. Saopštenjem su se oglasili predsjednik Demokratske fronte u BiH, I član kolektivnog šefa države, Željko Komšić, zajedno sa LDP-ovim liderom Čedomirom Jovanovićem. Ističu: Moramo jasno i glasno da se suprotstavimo djelovanju onih snaga koje su već jednom proizvele ratove na Balkanu.
“Građanima i građankama prijateljske Crne Gore zbog toga šaljemo podršku i podstrek da istraju u svojoj namjeri da međusobne odnose uređuju na način za koji oni smatraju da je svrsishodan i da izdrže sve pritiske onih koji su već toliko puta bezuspješno pokušali da je ugroze. Slobodno birajte uprkos svim pritiscima neprijatelja vaše slobode i nezavisnosti. Svojim glasovima još jednom pobijedite iste one koje pobjeđujete oduvijek braneći tako mir u Crnoj Gori i regionu”, poručili su Komšić i Jovanović.
Komšić i Jovanović podsjetili su da poslije donošenja Zakona o slobodi vjeroispovijesti, “Srpska pravoslavna crkva postaje neskriveni politički činilac i preuzima zvanično ulogu opozicije u ovoj zemlji, čime zloupotrebljava svoju ulogu i položaj u društvu”. Komšić je u svom nedavnom obraćanju stao iza Đukanovića, kazavši pred kamerama ovo:
“Velika se bitka vrijednosti vodi u Crnoj Gori. Vrlo je važno sve ono što će se dole desiti, odnosno – ako mi je dopušteno da komentarišem – mislim da je bitno da sistem vrijednosti koje zastupa Đukanović pobijedi.”
Koje će snage odnijeti pobjedu u susjednoj zemlji – odluka je na crnogorskim biračima. Oni nisu tek pred dilemom samo političkog, već i ideološkog izbora, svjetonazorskog kretanja crnogorskog društva. Evropa ili nešto sasvim drugo?
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad