Damir Marjanović komentarisao novu naredbu: E pa sada je stvarno dosta

Vijesti 19. sep 202007:32 > 07:35
N1

Profesor genetike i bioinžinjeringa, znanstvenik i političar Damir Marjanović prokomentarisao je posljednju Naredbu Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva po kojoj

“E pa sada je stvarno dosta. Dakle ovako: može nargila, svadba, pivo i kafa, ali ‘uz striktno i kontinuirano pridržavanje higijensko-epidemioloških mjera za prevenciju COVID-19’ i to ‘samo do 23:00’, a ‘svi oblici nastave na fakultetima, kao i ostale poslovne aktivnosti (konsultacije sa studentima, ispiti, sjednice nastavnog vijeća i sl.), gdje god je to moguće, trebaju održavati na daljinu primjenom informatičko-komunikacijske tehnologije (on-line nastava, putem konferencijskih poziva, e-maila, Skype-a i sl.)’. Znači možeš biti u kafani pa makar i do 23:00, a na fakultetu nikako ne bi ‘trebali’! To je vjerovatno zato što se posjetitelji ugostiteljskih objekata u pravilu ponašaju odgovornije od profesora, asistenata i studenata! Uzgred, učinkovite su ove ‘naredbe’, napisane baš tako da ih se jednostavno ne može prekršiti jer bi ih se većinom ‘trebali’ pridržavati. Standardno izbjegavanje odgovornosti, karakteristično za naše ‘savjetodavce’ koji nisu nadležni za provedbu vlastitih savjeta!”, napisao je Marjanović.

VEZANE VIJESTI

Novom Naredbom opće mjere iz ranije Naredbe produžene su za narednih 14 dana, a naredba je uz mjere koje se primjenjuju u drugim obrazovnim ustanovama i u školama proširena dijelom koji se tiče visokog obrazovanja:

“Nastava na fakultetima u novoj akademskoj godini 2020/2021 odvija se uz striktno i kontinuirano pridržavanje higijensko-epidemioloških mjera za prevenciju COVID-19. Početak nastave na fakultetima u novoj akademskoj godini 2020/2021 počinje sukladno zakonu i na osnovu procjene epidemiološke situacije od strane mjerodavnog zavoda za javno zdravstvo kantona/županije”, stoji u naredbi kojom je definirano i kako se “svi oblici nastave na fakultetima, kao i ostale poslovne aktivnosti (konsultacije sa studentima, ispiti, sjednice nastavnog vijeća i sl.), gdje god je to moguće, trebaju održavati na daljinu primjenom informatičko-komunikacijske tehnologije (on-line nastava, putem konferencijskih poziva, e-maila, Skype-a i sl.)”.

“Okupljanje osoblja i studenata su jedino dopušteni tamo, gdje je to neophodno, za izvođenje nastave i ocjenjivanje (npr. održavanje neophodne praktične nastave), u manjim skupinama i uz pridržavanje higijensko-epidemioloških mjera za prevenciju COVID-19”, stoji u naredbi kojom se “odredba iz tačaka 4. i 5. poglavlja VII ove naredbe primjenjuje i na fakultete prilikom održavanja nastave u novoj akademskoj 2020/2021 godini.”

Tako je spomenutom tačkom 4. Naredbe propisano kako „u cilju sprječavanja širenja COVID-19, svaka obrazovna ustanova na području kantona/županije mora imati krizni plan pripravnosti i odgovora na pojavu COVID-19 i imenovan operativni tim za praćenje implementacije kriznog plana”.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad