Dok građani brinu kako preživjeti, oni koji ih vode, bave se nekim trivijalnim pitanjima i temama koje ne utiču direktno na živote građana. Samo u posljednjih desetak dana, čuli smo priče o premještanju ambasade iz Tel Aviva u Jerusalem, priznanju Kosova i bavili se odjecima posjete Milorada Dodika Zagrebu. Pojedini članovi Predsjedništva i sami priznaju da je to populizam, a analitičari kažu da su književnici Bosnu i Hercegovinu - davno opisali.
Čini se da nikada više nesloge nije bilo među članovima Predsjedništva BiH. Sedmicu za sedmicom neko od članova nešto kaže, što izazove reakciju drugog ili trećeg. Zajedno nigdje ne idu, a davno je bilo kada su posljednji put išli, odnosno, bar se pojavili na istom mjestu, prošlog oktobra. Od tada potezao se vitalni nacionalni interes, sjednice sa tačkama dnevnog reda uglavnom nisu prolazile ili su se ostavljale za neki drugi put. Posljednja posjeta člana Predsjedništva Milorada Dodika Zagrebu, samo je dala dodatnu notu na odnose u Predsjedništvu.
“Ja sam davno rekao da je to populizam, da je to nešto što nam nije potrebno u ovom trenutku, da je bespotrebno gubljenje vremena, ali u situaciji kada sve to skupa ne prođe kao argument, ta ukazivanja, onda dođete u poziciju da se izjašnjavate, da glasate”, rekao je Šefik Džaferović tada.
Dodik je tada rekao kako “ovo treba posmatrati kao prostor u kome se nešto pokušavalo, ali nije uradilo”.
“Međunarodni intervencionizam je neprihvatljiv, bio je na štetu svih i BiH i sva tri konstitutivna naroda i oba entiteta. Tako da imamo jednu neuspješnu tvorevinu koja funckioniše onako kako funkcioniše”, rekao je Dodik, dok je Komšić reagovao ovako: “Šta je problem, neka svi izađu i vide ovo. Da vidimo gdje ko tjera. Analitičari šta će reći? Ne znam!”.
Analitičari kažu kako ništa produktivno neće proizaći iz ovakve komunikacije u Predsjedništvu BiH. Ranko Mavrak, novinar primjećuje da je BiH i odnos političara prema građanima nakon rata opisana u Tvrđavi Meše Selimovića koji u jednom dijelu kaže, “Život naroda je glad, krv i bijeda, mučno tavorenje na svojoj zemlji i glupo umiranje na tuđoj. A velikaši će se vratiti kući svi, da pričaju o slavi i da preživjelima piju krv.”
“Ono što smo imali prilike gledati je verbalna ekvilibristika u kojoj se političari iživljavaju jedni nad drugima, pokušavajući pokazati, ako mogu kolokvijalno kazati, tko je već mangup u raji. To je u ovom slučaju problem bh. politike, ali i stvarnih interesa ljudi koji zbog toga izravno pate“, rekao je novinar Ranjko Mavrak.
I svjetske sile koje su krojile sudbinu BiH, sve više uviđaju da su prerano počele da prepuštaju BiH brigu o samoj sebi. Jedan od vodećih političara iz stranke kancelarke Njemačke Angele Merkel, Stefan Schwartz uviđa da u BiH ne postoji volja za suočavanje sa vlastitim greškama. Nacionalno i nacionalizam je propaganda.
“Ono što karakterizira (gotovo) sve Bosance, a to je otvorenost i empatija za druge, to diplomati ne razumiju. Zato je Dayton, koji je teško naštetio bosanskoj duši i amputirao zemlju, uopće i postao moguć. Operacija zvana Dayton spasila je doduše državu Bosnu i Hercegovinu, ali je od nje napravila invalida”, kazao je.
Predsjednik SDP-a Nermin Nikšić kazao je kako “jedan duži period imamo degradaciju institucija BiH, urušavanje institucija BiH – kako Predsjedništva, tako i ostalih”.
I kada unutar same BiH ne postoji sloga i zajedništvo da država ide naprijed i stvara bolji život za njene građane, onda ne čude ni izjave susjednih zvaničnika koji se brinu o nama, ali smo ipak za njih Yugo 45.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad