Naser Orić ostaje u pritvoru u Švicarskoj do daljnjeg.
Nakon tužilačkog saslušanja, dat je rok od 18 dana da Srbija zatraži izručenje, a isto vrijeme ima i bh. strana da prikupi dokaze, kojim će pokušati da onemogući izručenje.
Interpol BiH nije dobio zvaničnu obavijest o hapšenju Nasera Orića, potvrđeno je za N1.
Generalni sekretarijat Interpola izbrisao je Nasera Orića sa potjernice, nakon prigovora na potjernicu beogradskog Interpola iz februara prošle godine. Iz Tužilaštva Srbije, po čijoj je optužnici Orić i uhapšen, nije bilo pojašnjenja.
“Ja ne bih to komentarisao, to je procedura koja je u toku. Vidjećemo šta će se desiti”, rekao je Vladimir Vukčević.
Po srbijanskoj potjernici, Naser Orić se tereti za zločine u selu Zalazje kod Srebrenice 1992. godine, kada je ubijeno devet srpskih civila. Tužilaštvo BiH će tražiti da se postupak vodi u BiH.
“Pa i mene je to iznenadilo. Mi imamo jedan predmet koji je u fazi prijave. Mi ćemo razgovarati sa Vukčevićem i tražićemo da se predmet vodi u BiH”, izjavio je Goran Salihović.
Orićevo hapšenje dešava uoči 20. godišnjice od genocida u Srebrenici, zbog čega su naročito oštre reakcije tamošnjih udruženja.
“Srbija traži sebi neki spas da kaže evo i on je činio nešto. Sud je dokazao da je bio u prilici samo da se brani”, kazala je Kada Hotić.
Zbog hapšenja Nasera Orića za sutra u svim gradovima Federacije BiH, u organizaciji Koordinacije boračkih organizacija Federacije najavljeni su protesti koji će biti održani u 14 sati, između ostalog i u Sarajevu, ispred zgrade Predsjedništva BiH. Protest se održava zbog, kako se navodi, dvolične politike međunarodne zajednice i EU prema BiH. Zahtjeva se prekidanje diplomatskih odnosa BiH sa Srbijom, te povlačenje ambasadora iz Beograda.
Pogledajte prilog Borisa Breze.