U jeku epidemije korona virusa, počinje i sezona virusa gripe, ali i trka za vakcinu. Dok svijet globalno čeka antikovid vakcinu, glavobolju nadležnima u BiH predstavlja i nabava vakcina za gripu kojih trenutno nemamo na stanju. Očekuje se da u novembru u zemlji bude oko 70 hiljada doza vakcina. No, je li nabava pravovremena i dovoljna u ovako složenoj epidemiološkoj situaciji?
U Elektrotehničkoj školi u Banjaluci nema korona pozitivnih učenika, ali trenutno su u izolaciji četiri. Pozitivna su dva nastavnika. Izazovi ove školske godine, prevashodno za zdravlje svih u obrazovnom lancu, su veliki.
“Da je lako nije lako, ali to je jednostavno posao prosvjetnog radnika”, kazala je Irena Čavić, direktorica Elektrotehničke škole u Banjaluci.
Evidentan je porast pozitivne školske djece, kažu to i u Institutu za javno zdravlje. Resorna ministrica ističe da je uspjeh što u školama nema transmisije virusa.
“Od početka nove školske godine, od 1. septembra imali smo oko 200 slučajeva oboljelih učenika i nastavnika. U ovom trenutku govorimo o oko 90 aktivnih slučajeva”, izjavila je Natalija Trivić, ministrica prosvjete i kulture RS.
Najveći broj djece zaražen je u porodici ili pak na kolektivnim aktivnostima. Oprez na maksimum traže epidemiolozi koji iščekuju i sudar dvije gripe. Uprkos trci sa vremenom vakcinu za sezonski grip trenutno nemamo. Republika Srpska je naručila 25 000 doza, od čega će 5 000 biti na slobodnom tržištu.
U Federaciju BIH bi trebalo stići oko 40.000 doza, a sav posao je tek u tenderskoj fazi.
“Tih 5.000 doza je obezbijedio Institut kroz svoja sredstva, naravno da to nije dovoljan broj koliko mi imamo zainteresovanih. Tako da ćemo u narednom periodu, mi smo već kontaktirali dobavljača da kontaktira proizvođača, međutim, morate biti svjesni da u čitavom svijetu je ogromna potražnja za vakcinom protiv gripa”, kazao je Branislav Zeljković iz Instituta za javno zdravstvo.
“U redovnom smo kontaktu sa dobavljačima i prema preliminarnim informacijama koje imamo su da se isporuka očekuje u novembru”, kazao je Sanjin Musa iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Sistem kritikuje infektolog Ednan Drljević koji ima dugogodišnje iskustvo u borbi sa gripom. Kaže da u većini zemalja i u normalnim okolnostima svake godine se u februaru planira nabavka vakcine protiv gripa. To što je Bosna i Hercegovina tender raspisala u vrijeme pandemije u avgustu, a da vakcine tek treba da stignu u novembru, smatra nevjerovatnim.
“Samo 1% vakcina smo naručili, to je 10.000 za 30.000 zdravstvenih radnika i sve ugrožene kategorije, među kojima su i djeca od šest mjeseci u ovim okolnostima!! Radi se o aljkavosti, bezobraznosti i što je najgore – neznanju. Kod nas se radi antivakcinalna kampanja na ovaj način. Federalno ministarstvo se ponosi i sa ovih 1% naručenih vakcina. Tu se ne radi o velikim sredstvima uopšte. Za gripu cijena jedne vakcine je 28 KM”, kazao je Drljević.
Drljević smatra da se nije pravovremeno reagovalo jer smo u posebnoj situaciji kada nam prijete, kako kaže “tri “neprijatelja” istovremeno: pneumokok, grip i COVID. Strahuje da će pasti zdravstveni sistem, i pita ko će tada liječiti bolesne?
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad