Gostujući u Pressingu, predsjednik Crne Gore Milo Đukanović govorio je ''o insistiranju na srpskom svijetu'', te o trouglu Podgorica - Beograd - Banjaluka, o kojem je nedavno govorio.
Đukanović je kazao da često govori na tu temu.
“Kao neko ko je bio akter poltike devedestih na prostoru eks-Jugoslavije, u svježem sjećanju su mi tadašnja politička i nacionalistička zastranjivanja koja su dovela do strahotnih posljedica na prostorima eks-Jugoslavije i zbog toga sam nalazio za shodno da sa prvom najavom pokušaja aktueliziranja politike velikdržavnih nacionalizama na prostoru Zapadnog Balkana upozorim i domaću i regionalnu i širu evropsku javnost na opasnosti od tih pojava. Kao što smo zajedno svjedoci, međunarodna javnost nije sa potrebnom pažnjom ispratila sve to što se događalo u regionu Zapadnog Balkana. U internim razgovorima koje smo vodili često smo čuli ocjene da, navodno, sve prate, ali da smo daleko ispod radara. Plašim se da se ne dogodi ono što se dogodilo devedesetih, kada se pojavimo na radaru da će biti veliki problem da se retrogradni procesi koji su se u međuvremenu razvili iskontrolišu i zaustave”, kazao je.
Ukazao je na sličnost intencija politika bivše Jugoslavije sa sadašnjim stanjem.
“Početkom devedestih godina intencija tadašnje polike na prostoru ex-Jugoslavije je bila da pokaže da je multietnička demokratija na Balkanu nemoguća i da umjesto toga Balkan treba restruktuirati tako da će se umjesto tadašnjih formirati tri etnički homogene uvećane države – velika Srbija, velika Albanija i velika Hrvatska. Kao što znate, umjesto toga smo dobili veliku tragediju i dobili smo gotovo 150.000 ljudskih žrtava na prostoru Jugoslavije. Pomislili smo da je ta politika sahranjena nakon dejtonskog sporazuma. Kao što vidimo nije trebalo dugo, samo 25 godina da opet ožive slične ideje i da nailaze na više razumijevanja između svih međunarodnih centara, nego što je to bilo devedestih godina”, kazao je
Đukanović podsjeća da je devedesetih godina glavnina problema koji se desio na prostoru Jugoslavije bila “autentično naš”.
“Mi smo krenuli u eskalaciju nacionalizma, koji je vremenom prerastao u šovinizam i doveo do pojave etničkog čišćenja i do krvavog raspleta na prostoru eks-Jugoslavije. Nasuprot tome, imali smo Evropsku uniju koja nam je tada nudila članstvo u EU. Ona je tada nudila SFRJ članstvo u EU. Sjećam se jako živo da je i James Baker, tadašnji državni sekretar SAD, ponovio takvu ponudu ključnih zapandih igrača prema SFRJ. Sjećam se tada i konstruktivna uloge koju je tada i zvanična Moskva imala u odnosu na Jugoslaviju. Danas kad analiziramo poltičku scenu Zapadnog Balkana vidjećemo da restauracija velikodržavnih projekata u značajnoj mjeri predstavlja refleks promjena koje se događaju na širem političkom prostoru. Ne samo u našem regionu, nego i na evropskom i evroatlantskom prostoru. Tako da danas mogu da kažem da međunarodna zajednica svakako ili jako zakašnjelo reaguje ili uopšte ne reaguje”, kazao je.
Kazao je da je “srpski svijet” samo jedan eufemizam “za ono što smo slušali, gledali i čijoj smo tragediji prisustvovali u ranim devedestim godinama. To je eufemizam za ideju velike Srbije.”
“Devedesetih godina su te ideje iznošene od strane nekih para-političkih struktura. Čini mi se da su se ozbiljni državnici manje-više ustezali da ekspliciraju te ideje. Danas su to preuzeli ljudi koji obavljaju i najodgovornije poslove u državnoj politici”, istakao je Đukanović.
Je li Srbija odustala od Kosova i okrenula se Crnoj Gori i BiH?
”Ja samo potvrđujem da mi imamo problem sa tom politikom. Mogao bi kazati da u ovoj fazi je očigledno taktiziranje od strane ključnih centara velikodržavnog nacionalizma na Zapadnom Balkanu, vjerovatno opomenuti onim što se desilo ranih devedesetih godina. Oni sada pokušavaju jedan sofisticiraniji pristup tom istom planu, ali uvijek imamo onaj problem iz onog Čehovljevog dramaturškog pravila – puška koja u prvom činu visi na zidu, obavezno u zadnjem činu i opali. Igrati se sa retrogradnim idejama, igrati se sa idejama prekrajanja granica na Balkanu, sa idejama potiranja suverenosti drugih država i potiranja identiteta drugih naroda, ne može se nikako završiti na miran način, bez obzira kakva bila taktika onoga ko je autor toga plana. Saglasan sam sa tim da u ovom trenutku prisustvujemo jednoj mekšoj prezentaciji te ideje. Ja vjerujem da bi se u ovom trenutku autori tog plana zadovoljili nekim federalnim ustrojstvom ključnih srpskih centara unutar tog srpskog prostora, ali nema nikakve sumnje da njihov konačan cilj jeste objedinjavanje tog srpskog prostora, a na taj način ugrožavanje drugih država i ugrožavanje identiteta drugih naroda, počev od Crnogoraca”, kazao je Đukanović u Pressingu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad