Da li će biti kolektivnog ukopa žrtava genocida, te da li će visoke zvanice iz cijelog savijeta ipak doći u Potočare 11. jula ostaće neizvjesno dok ne bude poznat odgovor na zahtjev Oragnizacionog odbora da Naser Orić bude oslobođen.
To još niko ne može garantirati, ali neke od visokih zvanica, bez obzira na ishod, ostaju pri ranijem planu da dođu u Potočare.
Potočari 2015. 50 hiljada ljudi, visoke zvanice iz cijelog svijeta. Ukop identificiranih žrtava. Tako bi trebalo da izgleda obilježavanje 20. godišnjice genocida u Srebrenici. Međutim, zbog slučaja Nasera Orića, sve je to dovedeno u pitanje.
Organizacioni odbor je stava da ukoliko u narednih sedam dana slučaj Nasera Orića ne bude pozitivno riješen, zbog moralnih sigurnosnih, racionalnih i drugih razloga, će morati odgoditi sve planirane aktivnosti za 11. juli.
Te su poruke prenesene i na sastanku kod švicarskog ambasadora, koji je, prema riječima načelnika opštine Srebrenica, obećao da će švicarskim vlastima, koje odlučuju o izručenju Orića, prenijeti zahtjeve Organizacionog odbora.
“Drago nam je da je ambasador shvatio ozbiljnost ovog slučaja i da će urgentno prenijeti naše poruke švicarskim organima. On je nama obećao da će pravosuđe Švicarske promptno reagirati i da će pozitivna odluka biti u konačnici“, rekao je Ćamil Duraković, načelnik Srebrenice.
11. jula u Potočarima trebalo je da se, između ostalih, pojave bivši amerčiki predsjednik, Bil Clinton, visoka predstavnica Evropske unije, Federica Mogherini, kraljica Nur, predsjednik Crne Gore Filip Vujanović, Slovenije Borut Pahor, Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović, a još je upitno da li će se na 20. godišnjici genocida pojaviti premijer Srbije, Aleksandar Vučić. Još nije konačno odlučeno, da li će biti otkazan i dolazak visokih zvanica.
“Ništa nećemo o dženazi sada, mi ćemo odnijeti odluku 30. juna. Nama je najavljen veliki broj velikih ljudi od Bidena do Clintona. Mi ćemo se zahvaliti njima, pa ćemo vidjeti šta će se desiti“, istakla je Munira Subašić.
Iz Ambasade Amerike u Sarajevu saopšteno je da je radi preživjelih, porodica žrtava i stradalih Srebreničana važno je pronaći način da se komemoracija održi.
Planovi prema kojima će visoka delegacija SAD-a prisustvovati komemoraciji 11. jula ostaju nepromijenjeni, kažu u Ambasadi.
Naser Orić, u međuvremenu, i dalje čeka na odluku o izručenju. Zahtjev je uputila Srbija, ali i Bosna i Hercegovina.
Sada i i švicarske vlasti i bh. vlasti imaju sedam da urade sve da bi Naser Orić bio oslobođen, po zahtjevu Organizacionog odbora za obilježavanje 20. godišnjice od genocida u Srebrenici. Iz Udruženja Majke enklava Srebrenica i Žepa kažu da će Švicarska biti odgovorna za posljedice ukoliko Orić bude isporučen Srbiji.