I dok se jedan kanton sprema za proteste, čitava Bosna i Hercegovina mogla bi se naći u finansijskoj dubiozi bez nove tranše Međunarodnog monetarnog fonda. Pojedini kažu, dobro je što je zaduženje stalo, drugi se pitaju hoće li biti novca za plaće i penzije, a treći kažu da vlasti kupuju socijalni mir.
Na sarajevskoj tržnici Markale danas voća i povrća u izobilju. Kupuje se, prodaje, ali i zadužuje. Pokušali smo i mi.
Na pitanje da li se kod može kupiti na veresiju, prodavač kaže da to mogu samo stalne mušterije.
I Bosna i Hercegovina je bila stalna mušterija kod MMF-a, zaduživala se godinama. No, novo zaduženje nije nam odobreno.
“Situacija je dosta teška. Svu priču oko MMF-a znamo, nedostaje tih 200 miliona, nedostaje 54 miliona iz EMP-a i Svjetske banke“, rekao je Fadil Novalić, premijer Federacije.
No ako pitamo državnog premijera razloga za zabrinutost – nema.
“Ja mislim da mi ako budemo ozbiljni i krenemo u kredibilnu provedbu mjera u reformskoj agendi aranžman neće biti ugrožen“, smatra Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH.
No kako agende nema, nema ni para. Trebali smo dobiti 200 miliona maraka, a sada se moraju naći drugi izvori finansiranja. Za ekonomiste nema dileme kako će se nadomjestiti naglo nestali novac.
“Rezanje javne potrošnje i u kojim dijelovima će biti rezana teško je predvidjeti. Šta dalje raditi kad ste kratki s novcem, onda imate samo dvije mogućnosti. Jedna je da pozajmite, evo mi smo to pokušali od MMF-a i oni ne daju, Druga je da prodate dio imovine“, naglasio je Matija Živković, ekonomiski analitičar.
Poitički analitičari misle da će se to upravo i dogoditi.
“Sve s ciljem kako bi se spriječili socijalni nemiri, i kako bi se vlasti održale što duže, Međutim nastavili se ovako BiH sigurno prijeti u narednom periodu gori scenarij nego u Grčkoj“, rekao je Almir Terzić, politički analitičar.
Kako sada stvari stoje, isplate plata proračunskim korisnicima kao i penzije neće kasniti. Međutim, novcu iz MMF-a bar za ovu godinu možemo reći zbogom.
“Da li će i kada biti novi aranžman od MMF-om to niko sa sigurnošću ne može reći, ali što je sigurno da novca od MMF-a neće biti u 2015.godini“, kazao je Zoran Tegeltija, ministar finansija RS-a..
Ministar Tegeltija navodi i da bi se pismo namjere moglo usaglasditi naredne sedmice, međutim šanse da se dogovor postigne su veoma male.