Deseta je godišnjica upisa područja Starog mosta i Starog grada Mostara na UNESCO-ovu listu svjetske kultune baštine. Iz grada na Neretvi je izvještavala Tina Jelin-Dizdar.
Mostar je mnogo toga dobio upisom na listu. Prije svega se našao na svim turističkim vodičima svijeta. S druge strane, u Mostar dolaze turisti koji nikada prije nisu ni čuli za BiH a kamoli za grad Mostar. Izgrađen je veliki broj hotela i hostela i s te strane Mostar je mnogo dobio.
No, treba podsjetiti i na to da mnogo toga iz menadžment plana još uvijek nije implementirano. Između ostalog, još uvijek se ne zna ko upravlja i rukovodi Starim gradom. Postoji agencija Stari grad, no zbog različitih nadležnosti u posljednjih deset godina konkretnih sadržaja nema. Treba podsjetiti da je Mostar upisan na UNESCO-ovu listu prije svega kao simbol pomirenja.
Politička situacija u Mostaru je i dalje nestabilna, Gradskog vijeća nema i to mnogo govori koliko je UNESCO i uopšte obnova starog Mostara na ovaj politički segment života uticala. No, turista je sve više.
Mostar ovaj dan živi punim plućima. Deseta godišnjica UNESCO-a obillježava se uz pozitivne poruke i lijepe želje
“Mostar je ipak prvi grad koji je upisan na prestižnu listu svjetske baštine i zaista želimo da pošaljemo sve pozitivne poruke iz Mostara“, izjavio je Siniša Šešum.
“Nije masu toga realizovano što je trebalo biti, ali ja sam ubijeđen da će početi da se relizuje. Ovakvi momenti nam trebaju da nas malo pokrenu”, kazao je Amir Pašić.
Nakon što je Stari most obnovljen 2004. godine, a godinu kasnije u Durbanu i zvanično proglašem dijelom svjetskog kulturnog naslijeđa, mnogi su se nadali da su pred Mostarom bolji dani.
“Ovo je stara jezgra grada, Stari most zna se da je simbol Mostara, simbol povezanosti, ali ne vidi se da glavni ljudi to rade, da promovišu to. Sjećam se kada je otvoren most. Tada su svaku večer bili koncerti, izložbe. Sada toga nema”, kazala je Merima Ibričević.
Više u prilogu Tine Jelin Dizdar.