Ratni hirurg Srebrenice: Ovaj grad živi zbog svojih mrtvih

Vijesti 11. jul 201509:42 > 09:47
N1

Od ranog jutra pristužu građani u Memorijalni centar u Potočare. Već ih je nekoliko hiljada stiglo. U Potočarima se nalaze ljudi koji će ukopati bližnje, građani Srebrenice, Bosne i Hercegovine ali i građani cijelnog svijeta, te strane delegacije.

Jasmina Demirović, reporterka N1 televizije koja se nalazi na licu mjesta, razgovarala je sa preživjelim Ilijazom Pilavom, ratnim hirurgom srebreničke bolnice.

Kakvu poruku nosi nakon 20 godina?

”Vratit ću se na posljednja tri dana, i reći da je održana manifestacija Marš mira, ruta na kojoj se desila Golgota, koju su preživjeli Srebreničani. Hoću da kažem da je taj Marš mira dobio posebnu dimenziju, i da šalje tri vrste poruka, a jedna od njih je želja za mirom i mir. Stazu smrti smo pretvorili u stazu mira”, kazao je Pilav.

”Poruka hrabrosti je druga poruka. Trebala je hrabrost da želju za osvetom, zamijenite željom za životom i suživotom”, istakao je.

”Poruka nade – važna jako, nada da će se doći do istine. Već 20 godina nemamo kompletnu istinu o Srebrenici, a nadamo se da će sve one koji su to zaslužili, stići kazna za genocidom u Srebrenici”.

Pilav je kazao da će manifestacija Marš mira trajati vječno, jero je to svojevrsno Bosansko hodčašće, i da treba da bude prihvaćeno od svih ljudi, ne samo Bosanaca, Bošnjaka nego i svih građana svijeta.

Jasmina Demirović je Ilijaza Pilava, preživjelog iz Srebrenice pitala kada će se genocid izgovarati i priznavati kako se i desio 1995. godine?

“20 godina nakon je previše dug period da se to još nije desilo. Taj period pomalo koči nadu, mada treba vjerovati da će se roditi neki Willly Brandt, koji će smoći snage i doći na ovo mjesto i izgovoriti da je ovdje bio genocid. Jer su međunarodni sudovi dokazali da se to desilo. Kako bi otvorili vrata normalnom životu”.

“Bez istine, ostajemo samo na priči o pomirenju”, dodao je Pilav.

Srebrenica danas, kako se živi?

“Teška tema, na koju se ne može dati odgovor u par rečenica. Srebrenica živi jedan dan, 11. juli, bar se to tako danas kaže, ali živi zbog mrtvih. To se mora promijeniti, jer će Srebrenica umirati svakog 11. jula. Mora se naći način da se ovaj grad pokrene u svim danima tokom godine, i da se ovdje vrati život”, zaključio je Pilav.