Koje destinacije trebate posjetiti u BiH, iz kojih gradova turisti najčešće posjećuju BiH, općenito kakva je turistička ponuda BiH u Novom danu je govorila Asja Hadžiefendić-Mešić, PR Turističkog udruženja BiH.
Na pitanje da li je Bosna i Hercegovina postala veoma privlačna turistička destinacija za građane cijelog svijeta, Hadžiefendić-Mešić je kazala: “Da, jeste i upravo ovih dana svjedočimo tome i turizam u BiH dobiva pravu ekspanziju. Moramo se pohvaliti i prihodom od turizma protekle godine od milijardu KM“.
Na pitanje da li je ovo najbolja godina za turizam u BiH je kazala da jeste i da je svaka godina bolja od prethodne. “Imamo stalni trend rasta, međutim ova godina je fantastična i privatni sektor u turističkom sektoru je pokazao svu prilagodljivost zahtjevima savremenih turista“.
Na pitanje šta turisti očekuju, izjavila je: “Godišnji odmor se sada koristi u više navrata, biraju se destinacije koje su turbulentne, biraju se avanture, nova područja. Kod turista postoji izražena želja da se upoznaju nove kulture, običaji, ali žele i da se odmore od stresa u prirodi. Za sve to, BiH je idealna destinacija“.
O tome šta treba vidjeti u BiH, kazala je: “Kulturno-historijsko naslijeđe je motiv dolaska turista i ima šta da se vidi. Naši gradovi imaju dugu historiju. Na terenu se vidi historija civilizacije od ranog neolita do danas, odnosno smjenjivanje civilizacija na ovim prostorima. Destinacija broj jedan u BiH je Sarajevo i više od trećine posjeta se odvija u Sarajevu. Sarajevo je planetarno poznat grad po tri velika važna događaja – atentat, olimpijske igre i opsada Sarajeva. Želja da se upozna Sarajevo je jako velika i preporučena je destinacija od svjetskih magazina. Ono što je nama značajno su naši gosti iz regiona koji čine većinu gostiju u BiH i oni su i emotivno vezani za Sarajevo, a ako to nisu, oni to postanu“.
“Mostar je druga destinacija u BiH i on definitivno jeste svjetski dragulj i priznato mu je to pravo. Mostar krasi brojne naslovnice vodećih turističkih vodiča. U statistici nije zabilježen broj turista koji prenoće. Međugorje je broj jedan, ali ne ulazi u statističke podatke. Prema procjenama, kroz Međugorje prođe blizu milion i po ljudi. Posljednjih godina Italijani obogaćuju posjetu Međugorju. Nije bitan razlog zbog kojeg se dolazi u BiH, ali se dolazi. Turisti iz Italije su među top deset koji dolaze u Međugorje, zatim iz Hrvatske, Srbije, Poljske, Austrije, Slovenija, Crne Gore, SAD, Velike Britanija, Njemačke, Južne Koreje, a u Sarajevu među top deset su turisti iz Kuvajta“, kazala je Hadžiefendić-Mešić.
Dodala je i kako je Banjaluka veoma interesantno područje i rijeke u BiH također jer je sada vrijeme sportova na vodi – rafting, kajak, kanu, splavarenje, a spomenula je i Neum i planinska jezera koja pružaju izuzetan ugođaj u ovim vrelim danima.
O zimskom turizmu je rekla kako ljudi ljeti putuju više. “Zima je teška i turobna za putovanje, a naši aerodromi su ograničeni. U proteklih šest, sedam godina su dosta uređene ponude na planinama u BiH. Ne zna se kada su ljepše planine, poput Kozare ili Vlašića, ljeti ili zimi”.
Na pitanje na šta se turisti žale, kazala je: “Naš smještaj je dobar i gotovo je sve novo, a ono što nije novo je potpuno renovirano. U našim hotelima nemate situaciju da se otkida gelender ili propadaju plafoni. Ono što nam nedostaje je infrastruktura, jako loše smo povezani. Putevi su spori, uski, krivudavi, a aerodromi ograničeni. Nedostaje nam veći broj nisko-tarifnih letova. U ovoj godini imamo dvije snažne preporuke dva velika britanska magazina za Sarajevo kao preporučenu turističku destinaciju. Međutim, mi nemamo direktnu vezu sa Britanijom. Cijene iz nekog evropskog grada do Sarajeva su visoke, tako da bi neko mogao obići zemaljsku kuglu sa tom cijenom“.