NSRS: U prvom planu optuživanje i vrijeđanja poslanika

Vijesti 15. jul 201514:20 > 14:28
N1

U Banjoj Luci je u toku posebna sjednica Narodne Skupštine Republike Srpske na kojoj bi trebala da bude donesena odluka o raspisivanju referenduma.

Tamo je Snežana Mitrović, koja prati razvoj situacije.

Kazala je da današnja posjebna sjednica prolazi veoma burno, zbog međusobnog optuživanja SNSD-a i Dodika na jednoj, te opozicije na drugoj strani, odnosno Saveza za promjene.

Dodik postavlja pitanje ko je pristao i glasao da se oforme Sud i Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, zbog kojih on želi da pokrene referendum.

Tačan odgovor na to pitanje jeste da je odlukom Visokog predstavnika 2000. godine su oformljene te institucije da bi četiri godine kasnije to potvrđeno na izglasavanja u Parlametnarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, a “za” su glasali i članovi Dodikove stranke, što ih je opozicija i podsjetila.

Dodik tvrdi da su pomenute institucije pristrasne, te da služe samo bošnjačkom narodu, a da zločine počinjene protiv Srba niko ne procesuira.

Strane ambasade i diplomate upozoravaju da ovo može biti okarakterisano kao napad na suverenitet Bosne i Hercegovine.

O referendumu, jako malo priče

Tema sjednice je trebala da bude referendum, ali samo se mali broj poslanika držao toga.

Snežana Mitrović je izvjestila da su pale i brojne uvrede između poslanika, zbog čega je sazvana pauza koja je trajala 20 minuta.

SNSD je optužio Savez za promjene da rade protiv interesa srpskog naroda, da su veleizdajnici svog naroda i kolaboracionisti sa koalicijom Prvi maj, te bakirom Izetbegovićem.

Međutim, formalno i pravno RS kao entitet teško da može promijeniti nešto što je oformio kabinet Visokog predstavnika, a što je potom potvrđeno na Parlamentarnoj skupštini BiH, što je i rečeno na današnoj sjednici, na kojoj se i očekuje konačno izjašnjavanje o referendumu.

Iz Kluba Bošnjaka NSRS rečeno je da će uložiti veto, zbog toga što bi bili ugroženi vitalni nacionalni interesi Bošnjaka izglasavanjem.

SNSD se pozvao na amandman koji kaže da će se referendum održati 50 dana nakon izglasavanja, ali opozicija pita zbog čega trošiti sredstva ukoliko se nema plana za dan poslije, ukoliko bude izglasano nepovjerenje Sudu i Tužilaštvu BiH.