Istražujemo: Možemo li ugasiti požare bez kiše

Vijesti 10. aug 201517:57 > 19:34
N1

Svake godine u Trebinju izbije blizu stotinu požara. Izazivaju ih velike vrućine, ali ih je mnogo i podmetnutih, tako da vatrogasci u ljetnom periodu imaju pune ruke posla.

Aleksandar Pranos već 20 godina radi kao vatrogasac. Ističe kako ovaj posao nije nimalo lagan.

“Posao je zahtjevan i vrlo težak, treba biti dobro fizički spreman da bi čovjek radio ovaj posao i psihički i fizički”, ističe Pranos.

Požar koji je prije dva dana izazvao udar groma nedaleko od Trebinja bilo je teško gasiti zbog nepristupačne staze zbog koje se u direktnoj opasnosti nalazila jedna kuća. Iz vatrogasne jedinice tvrde da je trenutna situacija pod kontrolom, ali da vatrogasci dežuraju, jer bi vatra zbog visokih temperatura ponovo mogla buknuti.

“Teška je situacija ovdje, kad brda planu, to nije lako gasiti. Šta je ta jedna naprtnjača vode što vatrogasac gore iznese, ugasi 20 metara, više ne može. Dok se vrati po vodu ponovo plane. Prema tome, to su tereni tako nepristupačni, ne možemo biti mirni ni u jednom momentu”, navodi Neđo Ćuk, zamjenik starješine Teritorijalne vatrogasne jedinice Trebinje.

Jaka kiša u nedjelju navečer stavila je pod kontrolu požarnu liniju na području Trebinja u istočnoj Hercegovini koja je bila duga 25 km i prijetila je dubrovačkom zaleđu i Konvalima.

A prijetila je i imanju Đorđa i Posenije Prodanović. Kažu da ni sada kad je vatra ugašena nisu sigurni. Strahuju od novog požara.

“Vatra je došlo blizu kuće i onda je mladost iz Trebinja , momci vatrogasci, su je ugasili, a mnogo su brda izgorjela”, kaže Đorđe Prodanović, a njegova žena Posenija dodaje: “To je bio dim, nisi mogao otvoriti očiju”.

Tokom dana trebinjski vatrogasci imalu su posla, izbio je požar koji je na sreću lokalizovan, tako da je stanje u Trebinju i istočnoj Hercegovini pod kontrolom.