Štednja u bankama, uprkos krizi dostigla je historijske iznose. Iznos oročenih depozita veći je od iznosa plasiranih kredita, što znači da građani sami kreditiraju svoje sugrađane, a banke ubiru profit. Zašto država ne želi da iskoristi ove novce za investiranje. Riječ je o milijardama koje stoje.
“Štednja, pa od čega ću uštediti? Ko je izjavio tako nešto, ko ima dokumentaciju da je to ušteđeno”, izjavio je stanovnik Sarajeva.
Podatak Centralne banke BiH da su bh. građani ove godine uštedili rekordnih 8,9 milijardi KM iznenadio je građane. Bankarske stručnjake ne. Kažu, rezultat je to povjerenja štediša u bankarski sektor. Građanima je to sve – smiješno.
“Hahahahah, meni je smiješno, pa ko može uštediti danas. – Jedva se može preživjeti. – Ma ne štede to građani, znamo ko u ovoj državi može uštediti. – Ja mogu nekad, ali s mukom”, mišljenja su građana Sarajeva.
Čija god da je, rekordna štednja jeste dobra vijest – smatraju stručnjaci, ali vjeruju i da nije najbolji način ulaganja. Stope na štednju u BiH su još uvijek najnepovoljnije u regiji.
Ulaganje i štednja je ipak samo privilegija bogatih. Oni ne tako dubokog džepa češće su u potrazi za novim žirantom, ako imaju sreće da im plata omogućava kredit.