Četrdeset mladih iz Afganistana došlo je u Bosnu i Hercegovinu kako bi vidjeli kako država funkcioniše nakon prisustva međunarodne zajednice i koji su potencijali društva u tranziciji.
Saraya, aktivistica iz Afganistana, prije nego je posjetila Bosnu i Hercegovinu nije ništa znala o njoj. Čula je samo za rat koji se dešava i u njenoj zemlji.
“Nisam očekivala da ću vidjeti ovoliki napredak ovdje, mladi ovdje imaju puno mogućnosti, dok je u Afganistanu sve ograničeno. Ali i mi imamo vrijedne i talentirane ljude koji su puni nade i optimizma.”
Mladi u Afgansitanu za razliku od mladih u Bosni i Hercegovini nemaju prilika za napredovanje. Zbog nestabilnosti u zemlji odlaze u druge države da završavaju studije.Šansa za posao je minimalna.
“Imamo dosta talenata, ali svoju priliku za preživljavanje traže u drugim zemljama i to je negativna stvar za našu zemlju“, rekla je Saraya.
Većina mladih u Afganistanu volontira kako bi stekla nova iskustva. Žele raditi, ali nemaju priliku. Pozivaju međunarodnu zajednicu da iskustvima iz svojih zemalja pomognu i podrže mlade afganistana.
“To može biti dobro oružje za nas, da se borimo. Voljela bih da imamo ministarstvo za mlade. U zemlji imamo blizu 100 civilnih organizacija, ali svi moramo izaći sa istim idejama i boriti se za iste ciljeve. Mladi se trebaju ujediniti te investirati u svoje obrazovanje.”
Afgansitan je izuzetno mlada zemlja. Čak 65 posto stanovništva čine mlade osobe. Međutim, u vladinom sektoru mladi ljudi nisu zastupljeni i to je jedan od razloga zašto mladi Afganistanci napuštaju ovu zemlju.