Pitanje 40 prijeti "brisanjem" 400.000 građana sa popisa

Vijesti 14. sep 201518:10 > 18:57
popis.ba

Kad treba zavući ruke građanima u džep država pokaže da administracija može raditi brzo i efikasno. No, kada treba sabrati koliko nas ima, pokaže raskoš razloga za nerad.

Dilema – ko je stalni stanovnik u Bosni i Hercegovini, a ko nije – već mjesecima je izvor nesuglasica entitetskih zavoda za statistiku. Nema dogovora oko tzv. pitanja 40 na čijem je utvrđivanju insistirao Zavod za statistiku Republike Srpske. U Bošnjačkoj zajednici kulture Preporod sumnjaju da bi primjenom takvog pravila blizu 400 hiljada stanovnika, mahom Bošnjaka, moglo nestati iz rezultata popisa.

“Želim ovdje naglasiti da se poštuje zakon i poštuju pravila koja su propisana i po kojima je obavljen popis. Svi oni koji da se pokušavaju nešto drugo izvan zakona uraditi dovode nas u jedno opasno stanje u kome neće vladati zakonski propisi i pravila nego neki sumnjivi dogovori”, smatra Senadin Lavić iz BZK Preporod.

“Ne radi se uopšte o onako velikim brojkama kada se radi o “brisanju određenih stanovnika”. Sigurno da proces obrade i podrazumijeva da se obrade rezultati popisa, onda bi nam i konačni bili jednaki rezultatima preliminarnim ako ne bi bilo obrade”, tvrdi Radmila Čičković, direktorica Zavod za statistiku RS.

Zakon kaže da je krajnji rok za objavu rezultata popisa prvi jul iduće godine. Možda je to razlog zbog kojeg se nadležnima ne žuri. No, zasigurno jeste plodno tlo za politizaciju tim važnim brojem – broj stanovnika Bosne i Hercegovine.

“Međutim IMO tim, a i mi svi koji se ovim bavimo, smatramo da nije trebalo pitanje 40 da ulazi kao varijabla za ocjenu rezidentnog, odnosno nerezidentnog stanovništva, a RS na tome insistira i zato je došlo do ovoga do čega je došlo”, ocijenjuje statističar Hasan Zolić.

“Čak i u samoj Agenciji za statistiku postoje različiti stavovi po pitanju određivanja statusa rezidentnog stanovnika tako da je to kamen spoticanja u ovom trenutku”, dodaje Čičković.

Indiji, zemlji sa više od milijardu stanovnika, trebalo je oko mjesec dana za objavu prvih rezultata popisa, Grčkoj dva mjeseca, Holandiji sedam dana. Dakle, statistika je neumoljiva – dok Bosanci i Hercegovci čekaju na rezultate popisa moglo se prebrojati nekoliko Kina, Indija i Holandija.