Predsjednik Federacije Bosne i Hercegovine Marinko Čavara ukazao je danas u Banjaluci da zbog izmjena koje su se dešavale danas živimo u uređenju koje nije ni Vašingtonski ni Dejtonski sporazum i posljedica toga je nezadovoljstvo svih konstitutivnih naroda.
Tokom panel diskusije „Pogledi iznutra“, a na temu „Refleksije na Dejtonski mirovni sporazum i na budućnost Bosne i Hercegovine, Tačke slaganja i razmimoilaženja – prepreke ili put ka razumijevanju unutar BiH?“, Čavara je rekao da oni koji su najviše bili zaduženi za provedbu tog sporazuma, najviše su rušili primjenu slova i duha „Dejtona“ te svojim odlukama pravili rješenja koja nisu navedena ni u Vašingtonskom ni Dejtonskom sporazumu.
“Federacija BiH je nastala kao zajednica Hrvata i Bošnjaka, a ona to ni izbliza nije”, rekao je Čavara.
On je naveo da su u Predsjedništvu BiH i domovima naroda bili predstavnici vlasti koji nisu bili predstavnici jednog od konstitutivnih naroda, što jasno negira pravo svakog konstitutivnog naroda da bira svoje predstavnike.
I za izlaz iz tog stanja, kazao je, postoje različita mišljenja.
Učesnicima konferencije o Dejtonskom sporazumu obratio se i Filip Vujanović, predsjednik Crne Gore naglašavajući da dijalog nema alternativu i da iz ugla njegove države BiH ima jasnu međunarodnu poziciju.
On je istakao i to da EU prvi put iskreno želi da pruži pomoć jer se poslije Berlinskog procesa daje ono što je neophodno.
“Za Crnu Goru država BiH je državu koja ima puni suverenitet, jasnu međunarodnu poziciju. BiH doživljavamo kao državu sa dva jednokopravna entiteta i tri konstitutivna naroda i tako treba da ostane”, rekao je Vujanović.
Druga panel diskusija na ovoj konferenciji bila je “Pogledi regije” o temi: Regionalna saradnja – položaj BiH u odnosu na susjede; Da li Dejtonsko ustavno uređenje BiH predstavlja problem za regionalnu saradnju?
Na ovoj diskusiji panelisti su bili izaslanik premijera Srbije Marko Đurić, zatim član Madridskog kluba, bivši ministar vanjskih poslova BiH i bivši predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zlatko Lagumdžija, također bivši ministar vanjskih poslova Jugoslavije Vladislav Jovanović, te bivši ministar vanjskih poslova Hrvatske i izaslanik predsjednice Hrvatske Mate Granić.
Treća panel diskusija “Pogledi izvana” je o temi: Dejtonsko uređenje Bosne i Hercegovine i pridruživanje EU; Šta sa ovakvim uređenjem Bosne i Hercegovine – na koji način prevazići prepreke? O ovoj temi govorili su predstavnici diplomatskoh kora zemalja potpisnica Dejtonskog mirovnog sporazuma te visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko, ambasador Misije OSCE u BiH Jonathan Moore i zamjenik ambasadora Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske u BiH Matthew Lawson.