Izbjeglice sa područja Bliskog istoka ipak dolaze u Bosnu i Hercegovinu. Za sada je koriste kao tranzitnu teritoriju da bi stigli do Srbije i dalje do zapadne Evrope. To je bilo moguće do prije tri dana kada je grupa od 10 osoba sa bh. vizama iz Sarajeva otišla u Srbiju. Tako više neće moći – tvrde nadležni.
U DKP-u u Abu Dabiju sa vaučerom jednog sarajevskog hotela devet Sirijaca i jedan državljanin Somalije dobili su vizu za ulazak u Bosnu i Hercegovinu. Sa vizom u pasošu u nedjelju su letom iz Istanbula stigli u Sarajevo. Iz Sarajeva preko prelaza Karakaj u Srbiju po azil. I sve u skladu sa zakonom.
“Oni su tada provedeni sa ostalom grupom ljudi koji se žele kretati prema zemljama zapadne Evrope i priključili se ostalim imigrantima. Ovo je jedna klasična zloupotreba viznog režima. Mi smo im omogućili da dođu u BiH po njihovom zahtjevu, izdali vizu regularno. Međutim, otišli su u zemlju gdje nemaju vizni režim, ušli su unutra, zatražili azil i samo se priključili dalje”, komentarisao je Izet Nizam iz Službe za poslove sa strancima BiH.
Nisu oni jedini koji su na ovaj način iskoristili bosanskohercegovačku teritoriju i propise. I prije deset dana četiri osobe na isti način stigle su do Sarajeva avionom, a onda preko Bijeljine do Srbije.
“Bilo je još nekoliko ovakvih slučajeva u prethodnom periodu. Ono što možemo reći je da je u periodu od 1. jula do danas u BiH ušlo 270 državljana Sirije sa urednim vizama za boravak u BiH”, izjavila je Sanela Dujković, portparol Granične policije BiH.
Saglasnost za izdavanje viza DKP im daje Služba za poslove sa strancima. Da bi se spriječila zabilježena zloupotreba izdavanja viza na osnovu hotelskih vaučera, proces je nedavno zaustavljen.
“Mi smo zaustavili izdavanje viza državaljanima Sirije, Iraka, Libije i tih zemalja koje su ratom obuhvaćene unazad nekih 10-ak dana. Dobili su prije te vize i sačekali su trenutak pogodan kad mogu da krenu, znači iskoristili su svoju legalnu mogućost ulaska u zemlju”, kazao je Nizam.
“U svemu tome je dobra stvar što BiH nije krajnje odredište migranata ili izbjeglica i na taj način se definitivno smanjuje i nivo rizika sa kojim bismo mi bili eventalno suočeni”, komentarisala je Željka Cvijanović, premijerka RS.
Za predsjedavajućeg devetočlanog Koordinacionog tijela nadležnog za pitanja migracija u Bosni i Hercegovini imenovan je ministar bezbjednosti Dragan Mektić.