Nastaviti s progresom 20 godina od Daytona

Vijesti 06. nov 201510:08 > 10:11
N1

Cilj Dejtonskog mirovnog sporazuma je bio da se zaustavi rat, a naš cilj danas jeste suživot sa susjedima i ekonomsko jačanje države- kazala je danas ministrica za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine Semiha Borovac na otvaranju konferencije o temi "20 godina provedbe Dejtonskog mirovnog sporazuma: izazovi i perspektive“.

Događaju, kojim se obilježava 20. godišnjica potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, prisustvuju predstavnici Evropske unije, Ureda visokog predstavnika u BiH, Svjetske banke, Predstavničkog doma Sjedinjenih Američkih Država te bh. institucija.

Kada ne govorimo o nedostacima ovog sporazuma i kada ne ističemo činjenicu da su sve tri strane nezadovoljne nekim njegovim dijelovima, ne možemo da ne kažemo da je Dejtonski mirovni sporazum pokrenuo cjelokupan proces društvenih reformi koje su vidljive i predstavljaju temelj na putu BiH ka Evropskoj uniji“, istaknula je Borovac.

Ocijenila je da 20 godina poslije, BiH ostvaruje progres posebno naglašavajući da je na snagu stupio Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, usvojena je Izjava o evropskoj opredijeljenosti BiH i Reformska agende, a zbog svega toga očekuje se da BiH podnese kredibilnu aplikaciju za članstvo u EU.

Izrazila je uvjerenje da je u posljednjih 20 godina urađeno mnogo na jačanju regionalne saradnje, što predstavlja ključni faktor ukupne stabilnosti zapadnog Balkana i jugoistočne Evrope.

Unaprijedili smo naše političke, sigurnosne, kulturne i sve druge oblike saradnje. Nakon zajedničke sjednice Vijeća ministara i Vlade Srbije organizirat ćemo sjednice i s vladama Hrvatske i Crne Gore“, dodala je.

Istakla je da 20 godina poslije četverogodišnjeg rata BiH je opredijeljena za sistemske reforme koje će od BiH stvoriti ekonomski, politički i socijalno jaku zemlju s većim standardom i boljim kvalitetom života.

Među budućim ciljevima BiH Borovac je istaknula aktiviranje MAP-a i što brži put ka pristupanju velikoj evropskoj porodici, izražavajući sigurnost da će BiH uspjeti realizitrati zacrtane ciljeve na tom putu.

Predsjednik Američkog univerziteta u BiH, koji je organizirao ovu konferenciju, Denis Prcić je kazao da se posljednjih 20 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma može podijeliti u dva dijela jer je u prvih deset godina napravljen značajan napredak u oblasti sigurnosti i ekonomije, a u drugih 10 zabilježen je zastoj.

Mišljenja je da se treba nastaviti s progresom da bi se zaustavilo odlaženje mladih ljudi iz BiH i smanjio broj nezaposlenih osoba, ali i povećao broj investicija u BiH.

Okupljenima se obratio i visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko kazavši da ova godišnjica treba biti inspiracija političkim liderima da se radi na progresu.

Podsjetio je da je Dayton bio uspjeh kada se pogleda činjenica da je pomogao u uspostavljanju mira koji uvijek treba biti cijenjen, a prva decenija je donijela mnogo pomaka u različitim oblastima poput povratka izbjeglica, uspostavljanja stabilne bh. valute konvertibilne marke te formiranje zajedničke vojske.

Kazao je da je u prvim godinama postalo jasno da BiH može ići naprijed zbog čega je važno da se takvim putem nastavi.

Povodom obilježavanja 20. godišnjice otkada je u vojnoj bazi u američkom gradu Daytonu potpisan sporazum za mir, govornici su podsjetili da je velikim naporima zemalja potpisnica Dejtonskog mirovnog sporazuma okončan četverogodišnji rat u BiH i data je šansa miru, boljem životu, oporavku i razvoju demokratskih institucija.

Na današnjoj konferenciji učestvuju predstavnici zemalja – BiH, Velike Britanije, Sjedinjenih Američkih Država, uz predstavnike Evropske unije i Svjetske banke.