22 godine od događaja koji je šokirao svijet

Vijesti 09. nov 201518:49 > 19:32
N1

Na današnji dan, prije 22 godine srušen je Stari most, jedan od najvrijednijih kulturno-historijskih spomenika u svijetu. Čuveni luk nad Neretvom, djelo mimara Hajrudina i učenika mimara Sinana srušili su tenkovskim projektilima pripadnici Hrvatskog vijeća obrane.

Oglašavanjem sirene i simboličnim bacanjem cvijeća u 10:16 minuta obilježena je 22. godišnjica rušenja Starog mosta. Ermin Sarić izveo je tradicionalni skok bez aplauza. Prvi put je skočio sa 13 godina, ali sa platforme, kad mosta nije bilo.

“Tad sam skočio prvi put u životu i skačem do danas i ljeti i zimi bez obzira na vremenske prilike. To je moj posao. Ako ne skočim kako ću hljeb kući donijeti”, pita se Sarić.

Od skokova sa Starog mosta godinama su svoje porodice prehranjivali brojni Mostarci. Ovaj simbol Mostara bio je od velikog značaja i za one koji su živjeli od turizma i posjeta ljudi koji su dolazili iz svih krajeva svijeta. Vijest o rušenju Starog mosta ih je šokirala.

“To je bila jedna šokantna vijest, ne samo za mene, nego za sve ljude Mostara, BiH, pa ako hoćete cijelog svijeta, to jedno zdanje koje je bitisalo 500 godina, da na tako svirep način bude srušen. On je cijeli život ljudima samo pomagao, mi smo ga smatrali za živo biće”, otkio je Emir Balić.

Za Stari most su bili emotivno vezani i svi ostali građani Mostara, koji su se ponosili ovom spektakularnom građevinom.

I Stari je, kao i svi drugi mostovi, povezivao ljude, te predstavljao simbol života, ljubavi i prijateljstva. Zato se u tada duboko podjeljenom gradu željno iščekivala njegova obnova. Nakon sedam godina i uloženih 15 miliona dolara, iznad Neretve se ukazao novi Stari most.

“Vraćen je identitet gradu, ipak je Stari most Mostar, svi se Mostarci identificiraju spo Starom mostu. Što se tiče ostalih segmenata, u tom uređenju grada, vraćanju bivšeg sjaja gradu, nismo se proslavili kao zajednica”, tvrdi arhitekta Tihomir Rozić.

Iako je zabilježen ogroman napredak, u Mostaru još uvijek postoji neka nevidljiva linija podjele. U simboličnom bacanju cvijeća sa Starog mosta i ove godine učestvovala su samo djeca iz tzv. Istočnog dijela grada, a na godišnjici rušenja ni ovaj put nije bilo hrvatskih zvaničnika.

Podijeljen grad, dvije strane, istočna i zapadna, hrvatska i bošnjačka, naša i njihova, termini su koji su vrlo često mogu čuti kada se govori o Mostaru.

A mišljenja o rušenju Starog mosta ipak su podijeljenja.

Po svemu sudeći trebat će još vremena kako bi Stari most ponovo imao ulogu od prije pola stoljeća i više. Podsjetimo, nakon višednevnog granatiranja sa uzvišenja Planinica i Stotina iznad Mostara, jedinice Hrvatskog vijeća odbrane i Hrvatske vojske, Stari most su srušile 9. novembra. Za ovaj zločin ni pred domaćim, ni pred međunarodnim sudovima još niko nije odgovarao.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.