Sud BiH: Dovedeni smo u tešku situaciju

Vijesti 22. dec 201516:12 > 16:19
N1

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine je 17.decembra 2015. godine na vanrednoj sjednici usvojilo Prijedlog budžeta institucija i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine za 2016. godinu, koji će biti upućen u parlamentarnu proceduru. S tim u vezi Sud Bosne i Hercegovine izdaje sljedeće saopštenje za javnost.

Nakon što je Vijeće ministara BiH zauzelo negativan stav u odnosu na zahtjev Suda BiH za izdvajanje sredstava za popunjavanje naših kapaciteta i Predsjedništvo BiH pokazalo je nerazumijevanje za stvarne potrebe Suda BiH. Na ovaj je način država BiH našu instituciju dovela u tešku situaciju koja će imati pogubne posljedice kako za Sud, tako i za evropski put naše zemlje o kojem političari, ovih dana, vole govoriti, što je upravo i najveći paradoks.

Naime, na istoj sjednici Predsjedništvo BiH donijelo je zaključak da će do kraja januara 2016. godine podnijeti aplikaciju za članstvo u Evropsku uniju nazivajući ovu odluku historijskim iskorakom ka EU. Dakle, deklarativno se svi zalažu za evropski put Bosne i Hercegovine, a u praksi je situacija potpuno drugačija. U svakoj modernoj evropskoj zemlji vladavina prava je imperativ bez kojeg sve ostalo gubi smisao. Najteže poglavlje u pregovorima s EU upravo je ono koje se odnosi na pravosuđe, sigurnost i temeljna ljudska prava, a u BiH je sve to dovedeno u pitanje neodgovornim odlukama Vijeća ministara i Predsjedništva BiH.

Sud Bosne i Hercegovine, ukoliko se usvoji ovakav budžet, neće moći odgovoriti zahtjevima Tužilaštva BiH čiji se broj aktivnosti svakodnevno povećava, kao i broj tužilaca koji rade u ovoj instituciji. Disproporcija u broju sudija i tužilaca toliko je velika da moramo upozoriti javnost, ali i domaće i međunarodne institucije, da Sud BiH neće biti u stanju procesuirati predmete iz svoje nadležnosti: terorizam, organizirani kriminal, korupcija, ratni zločini itd.

Posebno skrećemo pažnju zastupnicima i delegatima na činjenicu da su Prijedlogom budžeta za 2016. godinu značajna sredstva usmjerena na novo zapošljavanje u određenim agencijama za provedbu zakona, što pozdravljamo, ali naglašavamo da je potrebno povesti računa o uspostavljanju balansa, kako se ne bi desilo da usljed nemogućnosti procesuiranja predmeta pred Sudom, rad tih agencija postane besmislen, a sredstva uzaludno potrošena. Agencije za provođenje zakona i Tužilaštvo BiH ne mogu sami sebi biti svrha. Neodgovarajuća kadrovska popunjenost, nemogućnost Suda da odgovori izazovima i na koncu procesuira učinioce krivičnih djela, dovodi u pitanje ukupna nastojanja u borbi protiv terorizma, koja preduzimaju agencije za provođenje zakona i Tužilaštvo BiH, jer sudski postupak i presuda tek daju mjerljiv stepen napretka u toj borbi.

Stoga, apelujemo na predstavnike zakonodavne vlasti u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, da prilikom usvajanja budžeta za 2016. godinu uzmu u obzir stvarni značaj adekvatnog broja sudija i stručnog sudskog osoblja u Sudu Bosne i Hercegovine, te da usmjere odgovarajuća finansijska sredstva u jačanje treće grane državne vlasti, kako bi doprinijeli ravnomjernom i uravnoteženom razvijanju državnih institucija. Nesagledive štetne posljedice može imati glomazan izvršni aparat nasuprot skučenim sudskim kapacitetima, jer verifikacija postupaka izvršne vlasti, u okviru borbe protiv terorizma, nije moguća bez pravovremenog i valjanog sudskog procesuiranja.