Glavni imami u Bosni i Hercegovini počet će razgovore sa predvodnicima blizu 50 objekata za molitvu koji nisu u sastavu Islamske zajednice. Cilj je, kažu, sve muslimane okupiti u džamijama Islamske zajednice i tako zaustaviti štetno djelovanje u takvim mjestima u Bosni i Hercegovini.
Lokalni imami posjetiće i sela Gornju Maoči i Ošve, te još nekoliko takvih u kojima se nalaze objekti za molitvu koji nisu u sastavu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini. Predvodnicima će biti saopšteno da u skladu sa zakonom koriste lokalne džamije.
Imami mogu naići na različite vjerske prakse, na nepoznate oblike finansiranja takvih objekata, ali i na negodovanje. No, u Islamskoj zajednici su odlučni.
“Ne možete imati nekoga drugog da napravi katoličku crkvu osim Katoličke crkve, tako isto i pravoslavnu. Ne može neko napraviti ni legalno ni mimo propisa ove države i Islamske zajednice svoju privatnu džamiju. Dešava se to, vidjeli smo. To je štetno po muslimane jer poziva na razjedinjavanje, muslimani treba da su zajedno”, kaze Razim Čolić, direktor Uprave za vanjske poslove i dijasporu IZ BIH.
Takve pojave u našem društvu primjer su da izolovane prakse mogu postati pravilo stava je sociolog i dekan Fakulteta političkih nauka u Sarajevu.
“Represija uvijek izaziva kontra mjere i otpore, to nije način osim u krajnjem slučaju. Najbolji način je ovaj način na koji vrh Islamske zajednice nastoji da čitavu stvar zapravo dekonstruira na licu mjesta, na samom terenu”, pojašnjava Šaćir Filandra, sociolog.
Zbog sličnih aktivnosti, a i izjava usmjerenih protiv djelovanja tzv. Islamske države u Rijasetu su potvrdili i prijavili prijetnje smrću reisu-l-ulemi Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Huseinu ef. Kavazoviću. Prijetnje smatraju veoma ozbiljnim.
“Mi to razumijevamo vrlo ozbiljno svaku prijetnju pa i tu. Mi smo to prijavili nadležnim institucijama koji su zaduženi da se time bave i idemo dalje. Mi smo nepokolebljivi u tumečenju islama na način kako su to muslimani ovdje vijekovima razumijevali i prakticirali”, kaže Razim Čolić.
Godinama unazad, i prije velikih policijskih akcija u selima širom Bosne i Hercegovine, verbalni konflikti dešavali su se u srcu džamija. I to u Sarajevu, u vrijeme dok je kao predvodnik selefija bio označen Jusuf Barčić. Reagovala je i policija. Te, 2007., bio je to presedan da su vrata čuvene Careve džamije bila kratkotrajno zatvorena za vjernike.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook