Ahmetović: Inicijativom ublažiti posljedice genocida

Vijesti 12. jan 201608:45 > 08:57
N1

Sadik Ahmetović danas će uputiti inicijativu da Srebrenica bude zasebna izborna jedinica. Koliko je to realno i može li inicijativa dobiti podršku za N1 govorio je zastupnik u Zastupničkom domu PS BiH.

Ahmetović smatra da je potrebno Srebrenicu, gdje je počinjen genocid, izdvojiti kao posebno mjesto kako bi zločin genocida ublažio u postratnom vremenu i 20 godina od rata u BiH.

Ponudio sam prijedlog da se lokalni izbori za Skupštinu općine Srebrenica temelje na nacionalnoj strukturi iz 1991. godine, izbori za NSRS za općine Srebrenica, Milići, Vlasenica, Bratunac i Zvornik provede po strukturi prije genocida i posebna izborna jedinica za državni Parlament iz Općina odakle su poticale ili rođene žrtve genocida u Srebrenici“, rekao je Ahmetović.

Dodao je da će vidjeti kako će se ponašati članovi interresorne radne grupe kako bi nastavili dalji rad.

Imamo presudu za zločin genocida pred Međunarodnim sudom u Hagu. Bošnjaci su jedini narod u svijetu koji ima papir da je nad tim narodom počinjen genocid, a taj papir je stavljen u ladicu. Taj papir je potrebno izvaditi iz ladice i putem ovog prijedloga ublažiti posljedice genocida kako bi nastavili graditi BiH, posebno na području Srebrenice“, izjavio je zastupnik u Zastupničkom domu PS BiH.

Na pitanje šta bi to značilo za Srebreničane, gost Novog dana je odgovorio: “To će značiti da imaju političku snagu da mogu vršiti povratak onih koji se nisu vratili, da mogu snažnije izgrađivati život u BiH, te da Bošnjaci iz tog područja imaju politički jači utjecaj u NSRS i Parlamentu BiH. Dileme su da li će se povećati ili neće izborni prag i da li ćemo ili ne imati otvorene liste. Kamen spoticanja je rješenje izbornog zakona za Grad Mostar“, rekao je gost jutarnjeg programa N1 televizije.

Poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine danas će razmatrati u prvom čitanju Prijedlog zakona o neradnim danima za vrijeme vjerskih praznika u BiH. Da li će biti usvojen ovaj zakon kojim se predviđa podjednak broj neradnih dana tokom godine za obilježavanje vjerskih praznika za muslimane, pravoslavce, katolike, pripadnike jevrejske i svih ostalih vjera u BiH?

BiH je multikulturna i multinacionalna zemlja, ali je Vijeće ministara odredilo veliki broj neradnih dana u toku jedne godine. Ipak, vidjet ćemo da li će dobiti potrebno većinu, ali prema mojim informacijama neće biti većine za izmjene i dopune ovog Zakona“, mišljenja je Ahmetović.

Na pitanje voditelji Novog dana, Alme Dautbegović Voloder, zašto na dnevni red nije uvršteno izjašnjavanje o prijedlogu zakona o Ustavnom sudu BiH kojeg su predložili poslanici klubova SNSD-a i SDS-a, Ahmetović smatra kako su predlagači vjerovatno shvatili da neće biti dovoljno podržan i usvojen.

“Odluku Ustavnog suda BiH o Danu RS treba sprovesti i to moraju znati oni koji se protive odluci”, izjavili je Ahmetović jednom prilikom. Ipak Dan RS je obilježen.

Siguran sam da će doći vrijeme da će svi morati poštovati odluke Ustavnog suda BiH, jer je nepoštivanje krivično djelo i da će se tako i tretirati. Najbolje rješenje je ono o kojem se dogovore sva tri naroda i svi koji žive u BiH. Ono što je zabrinjavajuće je dolazak premijera Srbije na Dan RS koji je proglašen neustavnim. To je direktno nepoštivanje BiH. Sve ono što čujemo iz Vučićevih usta u posljednje vrijeme je kontradiktornost nakon njegovog dolaska na proslavu Dana RS”, izjavio je Ahmetović.