Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Stevo Mirjanić rekao je da su na današnjem sastanku u Sarajevu o problemima u oblasti mljekarstva utvrđeni prijedlozi koji bi trebalo da budu razmatrani na sjednici Vijeća ministara BiH u utorak, 18. novembra, te istakao da prioritet treba da bude zaštita domaće proizvodnje.
Mirjanić je novinarima u Sarajevu rekao da bi te prijedloge trebalo pretočiti u konkretne zaključke i konkretnu akciju.
On je dodao da je na sastanku razmotreno nekoliko pitanja – da se primjenjuje sporazum o zaštiti domaće proizvodnje, te da se radi na iznalaženju novih tržišta u dva pravca – prema Rusiji i Turskoj, pojačano prema zemljama CEFTA.
“Kod trećeg pitanja izričito je zahtijevano da se dinamiziraju sve aktivnosti koje idu u pravcu priprema naših proizvođača za izvoz mlijeka u EU“, precizirao je Mirjanić.
Prema njegovim riječima, izvoz mlijeka u EU treba da bude orijentacija svih u BiH, i to trajnijeg karaktera.
On je ukazao na potrebu jačanja inspekcijskog nazora na granici BiH i uvođenja reda na graničnim prelazima.
“Ni inspekcijskom nazdoru, ni radu na granicama na terminalu ne možemo dati pozitivnu ocjenu u dosadašnjem radu. Uočili smo mnoštvo neprivilnosti, što vrlo teško pogađa sve proizvođače“, zaključio je Mirjanić.
Vijeće ministara BiH zadužilo je prošle sedmice Generalni sekretarijat da organizuje ovaj sastanak, kome su prisustvovali predsjedavajući Savjeta ministara BiH Vjekoslav Bevanda, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Boris Tučić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Stevo Mirjanić, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Federacije BiH Jerko Ivanković Lijanović i savjetnik ministra finansija i trezora BiH Miodrag Kudić.
Sastanku su prisustvovali i direktori Uprave za indirektno oporezivanje BiH Miro Džakula, Kancelarije za veterinarstvo BiH Ljubomir Kalaba, Direkcije za evropske integracije Nevenka Savić.
Upravni odbor Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara Republike Srpske ranije je za sutra najavio blokadu graničnih prelaza u BiH, da bi izdejstvovali uvođenje prelevmana prilikom uvoza mlijeka iz EU, koji “guši” domaću proizvodnju