Pravosuđe BiH pod pritiskom, građani gube povjerenje sistema

N1

U pravosudnim institucijama BiH kažu kako direktnih prijetnji zbog vođenja osjetljivih predmeta nije bilo, ali da pritisci postoje. Oni uglavnom dolaze od strane nosioca vlasti. Smatraju da je pravosuđe diskreditovano i da zbog toga građani gube povjerenje u sistem.

Jedino pravo rješenje, smatraju u ovim institucijama, je izmjena Krivičnog zakona, u kojem bi se predvidjela sankcija povreda ugleda Suda.

U pravosudnim institucijama kažu da se niko ne može spriječiti da iznosi mišljenje u javnost, ali nije dobro ako se Sud I Tužilaštvo javno pozivaju da ne procesuiraju određene osobe. Milan Tegeltija, predsjednik Viskog sudskog i tužilačkog vijeća BiH kaže da komentarisanjem procesa koji su u toku, nosioci vlasti stvaraju lošu sliku da imaju uticaj na pravosuđe.

“Pritisak je sugerisanje i traženje određenih vrsta odluka od Suda. Ja nisam lično dobijao nikakve prijetnje i pritiske i to bi bilo nedopustivo. VSTV je tu da zaštiti sistem i da upozori javnost relevantim faktorima u društvu da takve pojave nisu dobre po sistem i po demokratiju uopšte”, izjavio je Milan Tegeltija, predsjednik VSTV-a BiH.

Dugogodišnji sudija Suda BiH Branko Perić tvrdi da nije bio ucjenjivan i pod pritiscima, ali da slučajevi poput ovog koji se vodi protiv predsjednika SBB-a, stvaraju pritisak na Sud koji treba donijeti odluku u jednom predmetu gdje se u početku pokrene hajka na pravosudni sistem. Da bi se to spriječilo, treba izmijeniti zakon.

Ovo što se događa ulazi u zonu inkriminacije i da bi u krivičnom zakonu trebali predvidjeti krivično djelo povreda ugleda suda. U takvim uslovima se ne može raditi. Ako građani nemaju povjerenje u sud i pravdu, onda je to kraj svake politike, a ne samo institucija“, kazao je Branko Perić, sudija Suda BiH.

Ali te iste Zakone donose nosioci vlasti. Nije dobro što oni često izlaze iz svoje nadležnosti. U Transparencyju kažu da vlast u BiH nije podijeljena na tri nivoa, kao što je u Ustavu predviđeno, već da ti isti nosioci vlasti daju sebi zapravo da sugerišu pravusuđu kakve odluke da donose.

“Na primjeru reakcije hapšenja Fahrudina Radončića zapravo vidimo da politički interesi i apsurdne izajve da pravosuđe koči nekakve koalicije i slično, da se politički interesi i koalicioni interesi stavljaju iznad zakona uopšte”, komentarisala je Ivana Korajlić iz Transparency internationala BiH.

Umjesto da javno govore ko i da li vrši pritisak na sudske odluke, pojedini članovi VSTV-a traže odgovornost nepoznatih osoba iz Suda, Tužilaštva i SIPA-e koji su dozvolili prisustvo javnosti na ročištu. Predsjednik VSTV-a kaže da se javnost može isključiti samo posebnom odlukom.

Isključivanje javnosti bi bila potrebna posebna odluka, a princip i načelo je da su ročišta na sudu kontradiktornog karaktera I da su ona u načelu javna”, dodao je Tegeltija.

Efikasno pravosuđe u BiH zavisi od toga kako će se političari dogovoriti, a u pravosudnim institucijama kažu da ih je nemoguće isključiti iz strukturalnog dijaloga o pravosuđu kojim EU godinama pokušava da uredi najosjetljiviju oblast u BiH.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.