Ne smiruju se optužbe na relaciji Vijeće ministara BiH-Vlada Republike Srpske zbog usvajanja mehanizma koordinacije. Da li je dogovor o Mehanizmu korak naprijed ka integracijama, ili nova blamaža BiH pred evropskim partnerima?
Svrha mehanizma koordinacije je osigurati da BiH govori jednim glasom prema Evropskoj Uniji. Evo kako su domaći političari zamislili to rješenje:
“Ne postoji mogućnost bilo kakvih opstrukcija, ne postoji mogućnost bilo kakve blokade”, rekao je predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić.
“To je sramota…tako se Republika Srpska ne predstavlja”, smatra Nenad Stevandić, potpredsjednik Narodne skupštine RS-a.
Ne samo da nema saglasnosti oko mehanizma koordinacije, nejasno je i ko je koga prevario usvajanjem tog Dokumenta? Da li Vijeće ministara BiH Vladu RS-a? Ili Vlada RS građane izjavama da su za evropske integracije? Ili svi zajedno pokušavaju prevariti evropske partnere da su se dogovorili, a nisu? Ponovo je otvoren prostor za međusobne optužbe SNSD-a i Savaze za promjene. Ko je veći izdajnik interesa RS-a?
Podsjetimo još jednom na riječi predsjedavajućeg Zvizdića:
“Ne postoji mogućnost bilo kakvih opstrukcija, ne postoji mogućnost bilo kakve blokade”.
I nova dilema: kako isti Dokument za jedne otvara mogućnost blokade, a za druge ne? Upravo zbog ovakvih nesuglasica nevladin sektor upozorava na mogući ishod realizacije mehanizma koordinacije, usvojenog na tajnoj telefonskoj sjednici Vijeća ministara BiH:
“Ako neko, bilo ko, tu odluči da ne da svoj glas, to više nije konsenzus. Ta odluka se ne može donijeti. To će zahtijevati radikalnu promjenu našeg načina funkcionisanja na političkoj sceni i izmjenu političke kulture”, smatra Lejla Mesihović.
“Neshvatljivo je ovakvo ponašanje najvišeg tijela izvršne vlasti u Bosni i Hercegovini, koje na ovaj način ne samo da narušava ionako slabo povjerenje građana i građanki u institucije sistema, već dodatno ugrožava kredibilitet Bosne i Hercegovine u procesu EU integracija i to u trenutku kada se sprema da podnese zvaničnu aplikaciju za članstvo u Evropskoj uniji”, saopšteno je iz Inicijative za monitoring evropskih integracija u BiH.
O tome koliko će zbog svega navedenog Aplikacija za članstvo u EU, biti kredibilna najbolje zna predsjedavajući Predsjedništva BiH.
“Molio BiH da više niko ne spekulira o tome da li mi vjerodostojno predajemo aplikaciju za ono što je od nas traženo za ovu fazu – davno smo učinili”, tvrdi Dragan Čović.
Iz Ambasade SDA-a ne žele komentarisati političke nesuglasice, tek pozdravljaju usvajanje Mehanizma.
Jasno je da je mehanizam koordinacije zapao u početnoj fazi. A od njega zavisi kredibilna Aplikacija za članstvo BiH u Evropskoj Uniji. Nakon brojnih neodgovorenih pitanja, najveće je da li će Unija i ovoga puta progledati kroz prste neusaglašenoj bh. politici?
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.