Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović posjetio je Agenciju za unapređenje stranih investicija u BiH.
Na sastanku se razgovaralo o suradnji Ministarstva i FIPA-e u stvaranju povoljnog poslovnog okruženja za privlačenje stranih investicija. Direkcija za ekonomsko planiranje BiH je za ovu godinu planirala da možemo napraviti stranih investicija između 880 i 920 milionA KM. Iz FIPA-e su sebi postavili cilj da ove godine prebace milijardu kada su u pitanju strane investicije.Očekuju investicije u raznim oblastima a kako su istakli Brazil je veoma zainteresovan po prvi put za investiranje u poljoprivredu. Sa Japancima je dogovoreno da donacije pretvore u investicije kako bi se zaposlio određeni broj građana BiH .
“Očekujemo značajne investicije u raznim oblastima. Od nekih iskoraka koje smo imali da pomenemo da je Brazil veoma zainteresovan za investicije u poljoprivredu BiH to je po prvi put sa Japanicma smo dogovorili da donacije koje su do sad davali pokušaju da pretvore u proizvodne investicije jer nam je potrebno zaposlenje za naše građane i japanci to razumiju i sve njihove investicije koje budu napravili želimo da funkcionišu kako mi to kažemo precizno kao japanci .Sa Kinom imamo također nekoliko pregovora sa nekoliko kompanija oko investicija u naše termoelektrane imamo sastanke i sa Njemačkim ambasadorom takođe i sa ambasadom SAD sve je usmjereno ka tome da donesemo sve više investicija u BiH“, rekao je direktor FIPA-e Gordan Milinić.
Zbog Komplikovane administracije u BiH strani investitori često odustaju.
“Imali smo slučaj jednog velikog investitora koji je čak četiri godine čekao papire. Mi nećemo to dozvoliti , naša Agencija će da sabira sve primjedbe , da interveniše kod svih organa u BiH i kod entitetskih , kantonalnih , opštinskih da podržimo naše investitore a mi inače imamo podršku da investitore koji već rade ohrabrimo da pratimo njihov rad i njihove primjedbe i njihove teškoće također da rješavamo“, istakao je Milinić.
Ministar Šarović je istakao da FIPA ima podršku ministarstva na promociji stranih ulaganja te promociji i imidžu BiH. Istakao je kako je mali budžet FIPA-e jedna od prepreka za uspješniji rad . Kaže kako FIPA posebno u ovoj godini treba da se usmjeri ka sektorima kao što su poljoprivreda i prehrambena industrija, namjenska industrija, turizam, energetika ali i one grane koje bilježe rast posljednjih godina, posebno obućarska, tekstilna industrija te drvna industrija. Istakao je kako FIPA i ministarstvo ne mogiu sami ukloniti prepreke te da se tu trebaju uključiti svi nivoi vlasti.
“BiH je najnekonkurentnija u regionu, lošijih u regionu od nas nema i tačno je da određene procedure traju mjesecima , da su nas prestigli svi uključujući i Albaniju, Kosovo, Makedoniju, nažalost i pitanje konkurentnosti poslovnog okruženja je stalan posao, on se nikada ne završava i stalno moramo biti u žiži interesovanja za ove stvari. U tom smislu mogu da kažem da i Svjetska banka i IFC od skora i EBRD će pratiti BiH u tehničkoj pomoći i konkretnim projektima koji se tiču poslovnog ambijenta lakoće poslovanja, ekonomskih sloboda i opšte konkurentnosti u zemlji kako bi je podigli na veći nivo“, rekao je Šarović.
Šarović je istakako kako bi bio zadovoljan kada bi 2016 bila bolja od 2015 i kako bi se vratili na onaj period od prije nekoliko godina kada smo imali investicije od milijardu i više. Izrazio je nadu da će se taj trend rasta u BiH zadržati.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.