Dragan Lukač: U FBiH postoji 60 ekstremnih zajednica

Vijesti 20. feb 201618:43 > 19:07
N1

Da je Evropa u ozbiljnoj opasnosti od terorizma upozorio je šef Europola Rob Weinwright. Bosna i Hercegovina problemu terorizma pristupa ozbiljno, uvjeravaju iz policijskih struktura.

Bezbjednosno se, više nego ikada, nadzire oko 60 zajednica u Federaciji BiH, izjavio je za N1 direktor Federalne uprave policije.

Evropa je u opasnosti od terorizma, najvećoj u posljednjih deset godina. Izjavio je to šef Europola njemačkim medijima.

Europol upozorava na velike napade tzv. Islamske države. Prema njihovim procjenama između 3.000 i 5.000 Evropljana obučenih u terorističim kampovima vraćaju se u Evropu i predstavljaju bezbjednosni izazov. Šef Europla kazao je ovo osvrnuši se na teroristički napad u Ankari početkom sedmice, te ranije napade u Parizu.

Za očekivati je da takozvana Islamska država ili druge ekstremističke i terorističke grupe izvrše napad bilo gdje u Evropi, i to sa ciljem ostvarivanja što većeg broja žrtava. Također, postoji opasnost i od napada pojedinaca, osoba koje se nisu ujedinile.”

Zvornik, Rajlovac… smjenjivala su se prošle godine djela terorizma u Bosni i Hercegovini. Državno tužilaštvo i dalje je bez detalja do koje faze su stigle istrage. Prikupljeni dokazni materijal nakon napada u Rajlovcu, po izjavama nadležnih, podrazumijevao je i literaturu u kojoj se veliča takozvana Islamska država. Stizale su informacije kako je pojačan nadzor nad osobama koje su bile na ratištima u Siriji i Iraku, te određenim mjestima, posebno u Federaciji BiH. A kako je danas?

Nema niti jednog naseljenog mjesta u kome postoje neki vojni kampovi za obuku. Ja to odgovorno tvrdim kao direktor policije. I mi imamo na prostoru Federacije, to nije nikakva tajna niti je to nešto novo, nekih 60-ak zajednica koje egzitiraju sa nekim određenim svojim aktivnostima koje nisu samo sa svojim vjerskim odrednicama mada je to osnov za funkcionisanje tih zajednica. Ja ih nazivam ekstremnim zajednicama“, rekao je Dragan Lukač, direktor FUP-a.

U međuvremenu je reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović pozvao na razgovore sa onima koji propovijedaju vjeru u 64 objekta koji nisu u sastavu Islamske zajednice. Svi objekti su u mjestima koja su pod nadzorom. Šef policije u Federaciji garantuje da je stanje u Gornjoj Maoči, Ošvama, odnosno na području Srednjobosanskog i Unsko-sankog kantona pod bezbjednosnim nadzorom.

Lukač tvrdi “gotova je baza podataka o tome ko tu živi, boravi i šta radi, ali i jedna druga – važnija – baza onih koji su se sa stranih ratišta vratili u BiH”.

Zašto je posebno ta kategorija bitna – zato što su to osobe koje, one same po sebi predstavljaju sigurnosu prijetnju u BiH i izvan BiH. Takve osobe traže jedan ozbiljan operativan nadzor sigurnosnih službi. Znači mi danas imamo osoba koje definitivno predstavljaju sigurnosnu prijetnju, ali ih nadziremo? To su sve osobe koje su ovoj kategoriji. Ima li ih više od 100? Nema“, kazao je Lukač.

Lukač tvrdi da su mjere prevencije mogućeg terorističkog djelovanja ozbiljne, ali to ne znači da se takvo nešto ne može dogoditi jer se nikad sa stopostotnom sigurnošću ne može preduhitriti namjera neke grupe ili pojedinaca.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.