Spuštene su roletne i zaključana vrata na luksuznom Gerontološkom centru. Šest mjeseci je prazan. Iako je kapacitet 180 mjesta, radnici svjedoče nikada nije ni približno radio punim kapacitetom.
“Od samo početka su nekakve bajke pričane da će ovdje doći stranci. Cijena je bila od 1.200 do 2.500 KM što je za naš standard nelogično i nismo nikada imali više od osam pacijenata. Nikada se niko nije trudio da tu nađe pacijente za smještaj. Mislim da je ovo namjerno upropašteno”, kaže Srđan Đurić, predsjednik Sindikata radnika Slateksa.
Da nije bilo dovoljno korisnika potvrdili su i u Ministarstvu zdravlja. A, nepostojanje prirodnih i drugih uslova naveli su kao razlog za gašenje preduzeća.
Slateks je dobio dva kredita Investiciono razvojne banke. Prvi je u iznosu od 4,9 miliona KM posredstvom NLB banke, dok je drugi, od 2 miliona, dobijen bez finansijskog posrednika.
Iako je Vlada donijela Odluku o likvidaci Slateksa, N1 saznaje da se proces likvidacije neće provesti, već da će se krenuti u stečajni postupak kako bi se olakšalo poslovanje novom vlasniku.
U slučaju likvidacije imovina se prodaje, namire se povjerioci i preduzeće se gasi. U slučaju stečaja svoj dug će namiriti NLB banka za kredit od 4,9 miliona. Međutim, za kredit od dva miliona nema garancija da će biti vraćen IRB-u.
“Kada se namiri banka koja ima hipoteku ona izlazi iz kruga povjerilaca. Ostaju povjerioci Poreska uparava i IRB. Oni odlučuju šta će biti sa preduzećem. Mogu napraviti reprogram obaveza i zaključiti stečaj, a postaviti nekoga od svojih direktora. Oni su ako skupština akcionara. Oni odlučuju šta će biti sa Slateksom”, pojašnjava Siniša Vukelić sa Capital.ba.
Odluka može biti i da preduzeće pređe u ruke drugog vlasnika. Prema nezvaničnim informacijama, za Slateks je zainteresovan laktaški biznismen Budimir Stanković, koji u ovom dvorištu već posjeduje dva objekta.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook