Pregled sedmice: Rudarska nesreća, posjeta Hadžialić BiH…

Vijesti 13. mar 201613:27 > 16:45
N1

Još jedan izgubljen život u rudarskoj nesreći, ovaj put u jami Omazići u Banovićima. Nermin Šehić, 41-godišnji otac dvoje maloljetne djece, pokušao je nakon urušavanja stropa spasiti mašinu, nije preživio. U trenutku nesreće u rudniku je bilo još deset rudara koji su uspjeli izaći van.

U rudarskim nesrećama u BiH poginulo je preko 580 ljudi. O težini njihovog rada govori se uglavnom na Dan rudara i kada se desi najgore. Sretno za hljeb sa sedam kora.

Predsjedništvo BiH ove sedmice boravilo je u Republici Hrvatskoj. Nismo dobili odgovor ni na jedno otvoreno pitanje između dvije zemlje, poput Zakona o državnoj granici koji do sada nije ratificaran ni u Saboru niti u Parlamentarnoj skupštini BiH, dok na desetine miliona eura vrijedna imovina BiH i dalje propada ili je nezakonito privatizirana u RH. No, zato imamo podršku susjeda na evropskom putu.

O novoj strategiji hrvatske vlade koja isključuje treći entitet, a prema pisanju hrvatskih medija, pretpostavlja rješenje tzv. hrvatskog pitanja kroz izborni zakon – hrvatska predsjednica nije željela govoriti, no Dragan Čović jeste – niko nije govorio da se nešto “isljučuje ili uključuje”

A kako bi Izborni zakon mogao biti riješen, nešto kasnije prokomentiraće lider SDA Bakir Izetbegović kazavši kako je “Fileov model” najprihvatljiviji. Federacija BiH bi imala jednu izbornu jedinica u kojoj bi Hrvati sasvim sigurrno mogli izabrati svog čovjeka.

Precizniji je bio član Interresorne radne grupe za izmjene Izbornog zakona Halid Genjac utvrdivši “kako se pregovora o prijedlogu da se umjesto kantona, članovi Predsjedništva biraju sa teritorija tzv. bošnjačkih i paralelno hrvatskih opština, te opština koje nisu većina ni jednih ni drugih. No, to je tek prijedlog…

Kad smo već kod Intereserorne radne grupe, nakon 13 sjednica i hiljade maraka potrošenog javnog novca uspjeli su dogovoriti samo tehničke preinake Izbornog zakona. Rješenja za Mostar nema, biće prepušten strankama koje godinama predlažu isto – hrvatski Mostar ili Mostar sa dva geta, izaberite.

Usput, još uvijek nema dogovora ni oko popisa, zapelo je oko toga koga se u BiH može smatrati stalnim stanovnikom, a koga ne.

Švedska ministrica za srednjoškolsko i obrazovanje odraslih Aida Hadžialić boravila je ovih dana u BiH. Sa četiri godine protjerana je s porodicom iz Foče. Njen put nije bio lagan no danas je najmlađa ministarica u historiji Švedske i osoba od koje ovdašnji političari mogu mnogo toga naučiti – da mladi, stručni i pametni mogu upravljati državom.

U međuvremenu održala je predavanje studentima na temu obrazovanja i obrazovnih sistema u BiH i Švedskoj. Pomalo je zvučalo kao utopija jer u BiH pored obrazovanja potrebno je imati i dobre veze, a u posljednje vrijeme biti i dio SBB-a, jer samo su njihova mjesta ostala neraspoređena.

Jedno takvo je u direkciji Autocesta FBiH gdje je Vlada sa mjesta vršitelja dužnosti direktora, nedavno smijenila Jasmina Buću, doktora građevine i predložila Đenana Salčina, ekonomistu koji nema ama baš nikakve veze sa cestama, ali je kadar SBB-a.

A kakav se kadar odgaja unutar stranaka ali i obrazovnih institucija u BiH najbolje pokazuje novoizabrani predsjednik Studentskog parlamenta i mladi aktivist SDA Haris Zahiragić. Nakon homofobnog napada koji se desio u art kinu Kriterion u Sarajevu poručuje LGBT populacija je bolest koju treba liječiti. A mi se sjetimo one Titove “narod s ovakvom omladinom ne mora brinuti za svoju budućnost”.

Ženski praznik 8. mart ove godine je iskorišten da se napokon progovori o diskriminaciju porodilja. Usput učešće žena u zakonodavnoj vlasti na svim nivoima iznosi oko 20 posto, a u izvršnoj oko 22 posto, a žene čine samo trećinu ukupno zaposlenih, svaka druga bila je izložena nekoj vrsti nasilja.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.