HDZ BiH najavila je da će u parlamentarnu proceduru poslati svoj prijedlog rješenja za Grad Mostar. Time je zapravo priznato i kako dogovora oko Mostara nema.
Podsjetimo da su proteklih mjeseci intezivirani razgovori SDA i HDZ-a. U
Mostaru već treću godinu ne funkcioniše Gradsko vijeće, a jedinu vlast čini gradonačelnik Ljubo Bešlić koji u tehničkom mandatu donosi odluke kako život u gradu ne bi stao. Posljednji lokalni izbori u ovom gradu održani su 2008. godine.
Prema prijedlogu HDZ BiH, koji je predstavljen na sjednici HNS-a, mostarski gradonačelnik birao bi se u Gradskom vijeću kao i ranije, a Mostar bi umjesto šest imao pet izbornih područja. Sam centar grada bila bi jedna izborna jedinica kojoj bi pripadala najveća gradska područja.
“Predlažemo da se ujedine najveća gradska područja Jugozapad, Stari grad i središnja gradska zona u prvu izbornu jedinicu. Drugo izborno područje činilo bi bivše gradsko područje Zapad, treće Jug, četvrto Jugoistok, a peto, pak, činilo bi gradsko područje Sjever. Mijenja se I podjela mandata“, poručio je Dragan Čović, lider HDZ-a BiH.
Od ukupno 35 gradskih vijećnika, kao do sada 26 bi ih se biralo iz pet gradskih područja, devet sa jedinstvene kompenzacijske gradske liste. U vijeće su predložena minimalno tri predstavnika konstitutivnih naroda, dok bi maksimalni broj bio 17.
Upravo je način izračuna glasova za vijećnike sporan i za koalicionog partnera SDA, ali i mostarsku opoziciju jer se na ovaj način, tvrde, osigurava dominacija hrvatskih vijećnika u Gradskom vijeću.
“HDZ-ov prijelog želi rezultate rata pretvoriti u izborni rezultat“, rekao je Edin Zagorčić, predsjednik Gradskog odbora SDP-a Mostar.
Ništa manje sporan nije ni prijedlog SDA, barem ono što je do sada izašlo u javnost, a prema kojem bi Mostar bio utemeljen na dvije podjedinice u dva dijela grada sa dominatno bošnjačkom i hrvatkom većinom i koje bi preuzele gotovo sve bitne nadležnosti. No, i u SDA tvrde kako kako je riječ o rješenju koji pretpostavlja jedinstven Mostar.
“Možda na prvi put izgleda su to općine, to izgledaju da su općine ili da je to rješenje oko kojeg postoji problem. Ja mislim da je to rješenje koje je najozbiljnije u ovom trenutku”, kazao je Halid Genjac (SDA), član Radne grupe za izmjene Izbornog zakona.
Ipak nijedan od modela vjerovatno ne bi dobio dovoljnu podršku u Paralementu, a rokovi se približavju. Izborna pravila za Mostar moraju biti dogovorena najkasnije do karaja aprila jer se počettkom maja očekuje raspisivanje lokalnih izbora
Ovo nisu jedina rješenja koja su se pojavila proteklih mjeseci. U SDP-u i DF-u u su ponudili tri multietnicke izborne jedinice. Svoju izbornu jedinicu u međuvremenu su tražili i predstavnici Srba, jer su u finansijskoj raspodjeli SDA i HDZ-a protekih godina zaobiđeni.
“Nakon što je ukinuto Gradsko vijeće, odlukom Parlamenta Federacije budžet donosi gradonačelnik i njegov načelnik za finansije iz SDA i HDZ-a, u toj raspodjeli novca Srbi su zaobiđeni“, upozorio je Dušan Golo, predsjednik Koordinacije udruženja Srba Mostar.
Nakon mnogo vremana u javnosti se oglasio i Valentin Inzko kazavši kako je sramota što rješenja za Mostar još uvijek nema, pritom zaboravljajući kako nametnuti statut OHR-a koji je trebao jamčiti ujedinjenje Grada nikada nije implementiran i zbog ignorantskog odnosa međunarodne zajednice koja se obavezala date rokove nadzirati i eventualno sankcionisati.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.