Dogovora nema, ali nade ima. Ovako danas reagiraju statističari BiH nakon jučerašnjeg neuspješnog sastanka Središnjeg popisnog ureda na kojem nije donesena odluka kada će biti objavljeni rezutati popisa stanovništva u BiH.
Ravnatelj državne agencije za statistiku kaže da se u rješavanje problema trebaju uključiti i politički čelnici, a predsjednik Republike Srpske poručuje da će ovaj entitet objaviti samostalno popis stanovništva u RS-u.
“Nije došlo do usaglašavanja jedinstvene…“, rekao je Emir Kremić, direktor Federalnog zavoda za statistiku FBiH.
“Dogovor nismo postigli zaista nažalost…“, kazala je Radmila Čičković, direktorka Zavoda za statistiku RS .
Ništa novo, 15. mart je došao, a građani BiH ni nakon sinoćnjeg sastanka Centralnog popisnog biroa ne znaju hoće li popis stanovništva BiH iz 2013 biti validan.
Sporan je i dalje član 40. Ovim članom koji govori da li neko ko studira ili radi u inostranstvu treba da bude uključen u rezidentne stanovnike. Takvih je ukupno 57 hiljada. 17 hiljada radi i studira u Hrvatskoj i Srbiji, ostali u drugim dijelovima Evrope i svijeta. Ali to nije jedini problem
“Sporna je i upotreba probalisitike. To je jedna statistička metoda. kojom se pokušava rješiti problem. To je 90 hiljada popisnica da mogu ući drugim metodama. Pola bi bilo uključeno, a pola isključeno. Tu negdje“, rekao je Velimir Jukić, direktor Agencije za statistiku BiH.
Državni direktor Agencije za statistiku optimista da će do dogovora doći i da bi u naredna tri mjeseca trebalo završiti obradu popisnica. On kaže da ima i politike, ali i tehničkih problema. Međutim, politika itekako kroji sudbinu popisa. To potvrđuje i predsjednik RS koji najavljuje da će ovaj entitet objaviti rezultate popisa.
“Što se tiče RS manje-više podaci su ti poznati. Mi ćemo tražiti da se objavi popis u RS. To je ono što nas interesuje, ne interesuje nas popis u BiH“, rekao je Milorad Dodik, predsjednik RS.
Ministar civilnih poslova BiH kaže da Agencija za statistiku BiH mora preuzeti odgovornost. Neprihvaltjiv je kaže zahtjev iz RS da se iz rezidentnih izbaci još 150-200 hiljada ljudi.
“Već je nerezidentnih preko 200 hiljada stanovnika, to je već dogovoreno. Oni koji su dvostruko popisani u FBiH i RS. Ali se sada ide dalje. Sa 250 hiljada ide se na 450 hiljada“, rekao je
Demografi kažu da je za razliku od popisa iz 91, metodologijom ovog popisa propisano da u ukupan broj stanovnika ulaze stanovnici koji su duže od godinu dana prisutni u BiH.
“Nama treba stalni broj stanovnika, da imamo uvid u stvarnu populaciju. To nam treba za pravljenje strategija…“, istakao je Aleksandar Majić, demograf.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.