Na sjednici Centralnog popisnog biroa iznesen je prijedlog da se prihvati program obrade podataka, odnosno da 121.280 popisnica, oko kojih trenutno ne postoji saglasnost dobije status rezidenta, ali da se za te popisnice podaci etničkoj pripadnosti, jeziku i vjeroispovjesti preprave i dobiju status "nepoznato".
Ovakav prijedlog prokomentarisao je prof. dr. Hasan Zolić, statističar, demograf i nekadašnji direktor Zavoda za statistiku BiH.
“Od tih 120 hiljada dvije trećine su Bošnjaci što znači da će u Republici Srpskoj biti 9 posto Bošnjaka, a ne 15 ili 14 posto. Nekome je važno da bude ispod 10 posto jer je to onda ‘nacionalna manjina'”, kazao je Zolić za N1.
Naš sagovornik kaže da prijedlog da se za navedeni broj popisnica podaci o etničkoj pripadnosti, jeziku i vjeroispovjesti preprave i dobiju status “nepoznato” ne može niti smije biti prihvaćen.
“To nema nigdje u svijetu. Ne možemo mi biti eksperiment. Prihvata se ono na čemu je Republika Srpska insistirala i direktor Agencije za statistiku BiH to prihvata. Nema osnove ni logike. Koliko će onda BiH imati stanovnika?”, pita se Zolić.
Federalni zavod za statistiku nije podržao navedeni prijedlog jer je, kako su naveli, isti u suprotnosti sa odredbama Zakona o popisu stanovništva domaćinsava i stanova u Bosni i Hercegovini 2013, evropskim preporukama i preporukama IMO tima.
“Želi se da Bošnjaci kroz ovo plate cijenu. Zašto? To ne treba prihvatiti. Ko profesor za statistiku to nikada ne bih prihvatio. Tu je dirketor Agencije za statistiku BiH prihvatio prijeglode iz RS-a”, kazao je Zolić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.