Rezidentni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda najavio je nastavak pregovora MMF-a i vlasti u BiH, ali njihov dolazak još uvijek nije zakazan.
“Trenutno smo u fazi kada se dogovaramo o setu politika koje je potrebno provesti prije nego što Izvršni odbor MMF-a odobri i razmotri program. I očekujemo da se o tome raspravlja tokom proljetnog sasatanka u Washingtonu u narednih desetak dana. Ovi razgovori će biti zaključeni nakon posjete misije MMF-a Banjaluci i Sarajevu, no još uvijek se ne zna kada će biti zakazani”.
Nakon posjete Washingtonu početkom februara, entitetski premijeri su tvrdili kako bi novi stand by aranžman vrijedan oko stotinu miliona maraka mogao biti sklopljen već u aprilu, odnosno prva tranša biti isplaćena u maju. Na osnovu novog aranžmana podsjetimo, zaključeni su i entitetski odnosno državni budžet u kojem su projecirana i zaduženja kod MMF-a. No danas o konkretnim datumima niko ne želi govoriti.
Međunarodni monetarni fond navodno je od Vlade Republike Srpske zatržio da likvidira “Banku Srpske”, gdje su blokirani depoziti u iznosu od 150 miliona KM ili da pokrene stečaj u toj banci, a da bi se spasilo tržište u tom entitetu, nakon propasti Bobar banke.
U vladi su prema pisanju pojedinih medija navodno ponudili alternativno rješnje za opstanak državnog kapitala prema kojem bi se banka prestala baviti klasičnim bankarskim poslovima.
No u Federciji bisu uvjereni da je banka RS-a jedini razlog.
Nakon što je prošle godine propao aranžman sa MMF-om, Vlade su se zadužile kod komercijalnih banaka. Krajem 2015. ovo zaduženje je povećano za čak 11,2 posto. Isti scenarij ponovio bii se i ove godine ako se stand by aranžman ne zaključi.
Aranžman koji BiH nastoji dobiti od MMF-a je tzv. EFF aranžman ili pravilo proširenog aranžmana koji ima dosta bolji grace period otplate sa četiri do 10 godina.
On podrazumijeva ozbiljne strukturalne reforme i mjere štednje, privatizaciju državnog kapitala u kompanijama te novu poresku politku. Sve navedno dio je i Reformske agende koju su se vlasti obavezale implementirati. No ekonomisti su skeptični.
Javna zaduženost BiH na kraju prošle godine iznosila je oko 11,8 milijardi KM od čega je ukupan vanjski dug u koji ulaze i kreditni aranžmani sa MMF-om, Svjetskom bankom, Evropskom investicionom bankom, dostigao rekordnu cifru od 8,4 milijarde maraka.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.