Bosnu i Hercegovinu je posjetio jedan od najmoćnijih ljudi svijeta, direktor američke CIA-e, John Brennan. Sa zvaničnicima policijskih agencija, kasnije sa članovima Predsjedništva BiH razgovarao je o borbi protiv terorizma i svemu što uz to ide, no detalji razgovora nisu saopšteni.
Naravno, zvanične izjave Brennana nije bilo. U posjetu je stigao iz Saudijske Arabije.Uz visoke mjere sigurnosti, provozao se i prespavao u Sarajevu. Da je htio, mogao je ostati nevidljiv, ali nije. Poruka je upućena .
Istog dana, netom prije sastanka sa direktorom CIA-e, prvi čovjek federalnog MUP-a, Dragan Lukač kazao je „da bi mogao završiti poput Joze Leutara“.
Lukač vs Brennan
No u ovom slučaju nije riječ o terorizmu, već o organiziranom kriminalu u BiH koji je dobro uvezan sa određenim političkim krugovima, kako je kazao Lukač.
Niko se pretjerano nije uzbudio oko ove izjave, kao ni oko navoda da zločinačke organizacije u BiH imaju razvijen sistem djelovanja i metode zastrašivanja poput italijanske mafijaške grupe Cosa Nostra. Još manje što štto se i samog Lukača zbog istraga pokušalo ukloniti sa funkcije koju obavlja. Ličnost dana bio je John Brennan, Lukačev tajming jednostavno nije bio dobar.
SBB u ime odnosa
„Bošnjačko-hrvatski odnosi odavno nisu bili gori“, upozorio je je Fahrudin Radončić nakon prvog službenog sastanka kojeg je održao po izlasku iz pritvora. Shvatio je to, kako kaže, nakon razgovora sa Draganom Čovićem, liderom HDZ BiH . Problemi su na strateškim pitanjima, koje nije pojasnio, no Mostar je u vrhu prioriteta.
Samo dan ranije lokalne SDA i SBB uspjele su o Mostaru dogovoriti rješenje na tragu prijedloga Centra za mir, Safeta Oručevića, koji se u politiku pokušava vratiti na velika vrata. Navodno je već preuzeo člansku knjižicu SBB-a. Direktan izbor za gradonačelnika sa dva zamjenika koji bi se rotirali, i sedam izbornih jedinica-prijedlog SDA i SBB su odbaciali u SDP jer je Ostalima onemogućeno ostvarivanje pasivnog biračkog prava, u HDZ jer se po Ustavu Federacije gradonačelnik u Mostaru bira u Gradskom vijecu, dok funkcija zamjenika ne postoji. O svemu će 27. aprila raspravljati i državni parlament. Najavljeno je najmanje sedam prijedloga. Kako sad stvari stoje, Mostar ni ove godine neće imati loklane izbore,
Federalni Parlament jedinstveno protiv Vlade FBIH
Predstavnički dom Federalnog Parlamenta nikada nije bio jedinstvrniji. Sa 79 glasova za i jednim suzdržanim, usvojili su nacrt Zakona o konverziji kredita sa valutnom klauzulom u švicarskim francima u konvertibilne marke.Nacrt predviđa konverziju po kursu koji je važio u trenutku zaduženja, uz kamatnu stopu od pet posto. I poslužiće kao osnova za izradu prijedloga zakona.
Neovisno od tome šta je motiv -istinska želja da se pomogne korisnicima kredita ili dodvoravanje bračkom tijelu nekoliko mjeseci uoči izbora, prvi korak je učinjen.
„Ne znam da li da se plačem ili smijem. Znam da hiljade suza sada rone korisnici kredita u švicarcima, jer naša borba nije bila uzaludna“, poručio je nakon sjednice Kemal Duraković, predsjednik Udruženja Švicarac.
U raspravi se moglo čuti da je prekršen Zakon o deviznom poslovanju, Zakon o obligacionim odnosima, Zakon o potrošačima, kako su Agencija za bankarstvo kao regulator tržišta i Centralna banka propustile da reaguju, poput vlada u prošlim sazivima. Složila se opozicija i pozicija, ujedinjeno protiv Federalne vlade.
„Parlament može izglasati i Zakon, ali ne želim snositi odgovornost za to, kao ni članovi Vlade.Banka će tražiti obeštećenje, kao što su tražili i u ostalim zemljama. Ko će to platiti-mi, RS, država.. Vidjećemo. ne sumnjam da slijedi Međunarodni sud i arbitarža, komentirala je Jelka Miličević, federalna ministrica finansije nakon odluke Parlamenta.
Iako Miličević tvrdi da ovakav stav nema ama baš nikave veze sa EBRD-om u čijem je vlasništvu HYPO banka, u udruženju Švicarac pokazali su prepisku sa federalnim premijerom Fadilom Novalićem u kojoj je on jasno natipkao, „nama trebaju oni, ne mi njima ( krediti EBRD-a“opa).
I zato milionsko pitanje-da li će se procedura donošneja Zakona završiti do izbora? (nismo precizirali općih ili lokalnih)
MMF-u na koljenima
Još malo o parama., ovaj put o novom zaduženju kod MMF-a. Njih će vjerovatno biti u julu, potvrđeno je za N1 nakon sastanka u Vašingtonu bh. delegacije sa izvršnim direktorom MMF-a. Zaduženje od oko milijardu i 50 miliona maraka trebalo bi biti potvrđeno krajem maja.U međuvremenu u RS su kazali da je prihvaćen uslov da se javna sredstva neće „ubrizgavati“ u propalu Banku Srpske. No zahtjev o uspostavi jedinstvene agencije za bankarstvo na razini države, predstavnici RS-a su odbacili uz opsaku da se o tome nije razgovaralo u Vašingtonu, što je ranije potvrdio Denis Zvizdić.
Usput sadašnji direktori Agencije za bankarstvo i Investiciono- razvojne banke ostaju na svojim radnim mjestima uprkos istragama Tužilaštva BiH koje je Milorad Dodik nazvao obicnom ujudurmom.
Damir Hadžić i dalje šuti
Nakon sastanka resornih ministara prometa i pomorstva BiH I Hrvatske potvrđeni su zajednički projekti -Most na Pelješcu čija bi gradnja navodno trebala početi u maju i izgradnja mostova preko riijeke Save o čemu datuma još uvijek nema. Bila je ovo dobra prilika i da se podsjetimo na tužbu od austrijskog Strabaga i Hrvatskih autocesta protiv BIH jer su izbačeni iz natječaja za izgradnju mosta kod Svilaja. Ova tužba BiH-u mogla bi stajati milione. Dok se se pominju novi izvođači, još uvijek nije riješen spor sa starim, a novi će biti skuplji za oko dva miliona. Tadašnji ministar prometa Damir Hadžić ostao je bez komentara, njegov pomoćnik kazao kako ga je ministar izbacio iz Komisije s namjerom.Šta je smjerao i učinio Hadžić, Izet Bajrambašić je nedavno otkrio Tužilaštvu
Antifašizam i nostalgija
Banjaluka je obilježila Dan grada i 71. godišnjicu oslobađanja od fašizma. Položeni su vijenci i cvijeće na spomenik palim borcima NOB-a. Stari Banjalučani, antifašisti se prisjetili i upozorili kako je „fašizam i dalje živ i da je pustio korijenje“
Još da se možemo usaglasiti oko definicije fašizma u BiH danas, ova zemlja bila bi mnogo ljepše mjesto za život. No to ostaje na čekanju, do daljneg., od Sarajeva do Banjaluke i nazad.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.