UŽIVO: Obilježavanje 24. godišnjice sukoba u Dobrovoljačkoj

Vijesti 03. maj 201610:07 > 10:25
N1

Na današnji dan 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu došlo je do vatrenog okršaja između branitelja Sarajeva i pripadnika Jugoslavenske narodne armije. U toj bici, koju je Tribunal u Hagu označio legitimnom vojnom operacijom, prema navodima Tužilaštva BiH, stradalo je sedam pripadnika JNA.

11:00 Završeno je obilježavanje 24. godišnjice događaja u Dobrovoljačkoj ulici. Delegacija i porodice žrtava ušle su u autobuse i u koloni idu prema Istočnom Sarajevu.

N1
N1
N1
N1
N1
N1
N1
N1
N1
N1
N1

10:43 Kako javlja reporterka N1 Milica Vučetić koja se nalazi u Dobrovoljačkoj ulici, porodice žrtava su kazale da očekuju pravdu za poginule i da očekuju da neko odgovora.

N1

10:39 Položeno je cvijeće na mjesto stradanja pripadnika JNA. Uskoro će biti služe pomen ubijenim vojnicima.

https://twitter.com/MillieMilica/status/727417935925547008

10:35 Delegacije i članovi porodica poginulih pripadnika JNA uskoro će položiti cvijeće.

N1

10:30 U bivšu Dobrovoljačku stigla su tri autobusa i nekoliko automobila iz Istočnog Sarajeva. Prethodno je u crkvi u Miljevićima služen parastos za poginule pripadnike JNA u bivšoj Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu.

Pripadnici Udruženja Zelenih beretki prethodno su položile cvijeće za ubijene pripadnike Armije RBiH.

Kolona vojnih vozila JNA je, napuštajući Sarajevo, 3. maja 1992. godine, krenula iz kasarne na Bistriku u kojoj se nalazila komanda tadašnje Druge vojne oblasti JNA. Izlazak kolone iz grada prethodno je dogovoren u zamjenu za puštanje na slobodu dan ranije na aerodromu u Sarajevu kidnapovanog i zatočenog predsjednika Predsjedništva RBiH Alije Izetbegovića, kojeg su zarobili pripadnici JNA dok se vraćao sa mirovnih pregovora u Lisabonu.

U okršaju branitelja Sarajeva i pripadnika bivše JNA u tadašnjoj Dobrovoljačkoj, prema podacima Tužilaštva BiH, stradalo je sedam, a ranjeno 14 osoba. U jednom od posljednjih intervjua prije smrti 2002. godine, general Milutin Kukanjac, tadašnji komandant Druge vojne oblasti JNA, koji je i naredio povlačenje JNA iz Sarajeva, potvrdio je da je u Dobrovoljačkoj, 3. maja 1992, stradalo šest osoba.

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je u januaru 2012. obustavilo istragu protiv 14 osoba za slučaj “Dobrovoljačka“. Među njima su bili penzionisani general Armije RBiH Jovan Divjak i ratni član Predsjedništva RBiH Ejup Ganić. O slučaju “Dobrovoljačka“ stav je dao i Haški sud, koji je ustanovio kako je kolona JNA u Dobrovoljačkoj ulici bila “legitimna vojna meta“.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.