Slučaj Dobrovoljačka: 24. godišnjica dvojakih interpretacija

Vijesti 03. maj 201617:30 > 19:08
N1

Uz bijele ruže i svijeće članovi porodica žrtava, bivši vojnici JNA, te delegacija Republike Srpske odali su počast žrtvama stradalim u koloni JNA, koja je 3. maja napuštala Sarajevo.

Nakon molitve u Spomen crkvi u Miljevićima uputili su poruku kako je vrijeme da se odgovorni kazne, 

“Tužno da ni 24 godine od stradanja vojnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici nije poznato ko je odgovoran za zločin nad nedužnim mladim vojnicima”.

“Očekujemo da će biti dozvoljeno da na mjestu stradanja vojnika JNA u nekadašnjoj Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu bude postavljanja spomen-ploča na kojoj će biti ispisana imena svih ubijenih”.

Na današnji dan, prije 24 godine trebala je biti izvršena razmjena vojnika iz Kasarne Bistrik i vojnih zavničnika JNA za predsjednika Predsjedništva BiH Aliju Izetbegovića koji je zarobljen na sarajevskom aerodromu dan ranije.

Do vatrnog okršaja branitelja Sarajeva i pripadanika JNA došlo je kada je zaustavljena kolona u kojoj se nalazila 261 osoba. Uprkos naređenju da se obustavi vatra, koju izdaje general Armije BiH Jovan Divjak, u koloni vozila ubijeno je prema navodima Tužilaštva BiH, sedam, a povrijeđeno 14 osoba.

No vlasti RS tvrde drugačije.

Milutin Kukanjc koji je i naredio povlačenje JNA iz Sarajeva u razgovoru za RSE još 2000. godine utvrdio je da se sa brojem poginulih manipuliše odnosno da je on znatno manji.

“U toj Dobrovoljačkoj ulici oni su napali sanitetsko jedno vozilo. Poginuli su jedan vojnik – Tomović Zdravko iz Han Pijeska, tri pukovnika – Šokić Miro, Radulović dr. Budimir i Mihajlović Boško, i jedan potpukovnik – Jovanić Boško, i jedna žena, muslimanka – Šuko Nirmela, koja je došla iz Zagreba sa tom komandom i ona je rekla: ’Ja neću nikakvu drugu vojsku, ja idem sa mojom vojskom, pa neka poginem.’ Znači šest osoba je stradalo – od 261“, rekao je tada Kukanjac.

I ove su godine, prije dolaska delegacije iz RS, pripadnici Udruženja Zelene beretke nedaleko od mjesta stradanja vojnika JNA, odali počast poginulim saborcima.

Takođe su pozvali porodice stadalih da naredne godine zajedno polože cvijeće, ali bez predstavnika političkog vrha RS-a.

Tužilaštvo BiH je 2012. godine obustavilo istragu koja se provodila tri godine protiv 14 osoba za slučaj Dobrovoljačka, uz ostale i protiv Ejuba Ganića ratnog člana Predsjedništva BIH, te generala Armije BiH Jovana Divjaka.

Kako su nam potvrdili u Tužilaštvu, istraga nije zaključena. Haško tužiteljstvo je, istražujući ovaj događaj, utvrdilo da je kolona JNA koja se povlačila iz centra Sarajeva prema kasarni u Lukavici imala sve elemente legitimnog vojnog cilja.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.