U sjeni političkih prepucavanja zaboravlja se da su mnogi projekti u Mostaru na čekanju jer nema Gradskog vijeća. Kako zapravo grad danas funkcioniše, pogledajte u prilogu Tine Jelin-Dizdar.
Dvorana KSC-a Mostar trebala je biti izgrađena još prije 4 godine godine, no novca za nju nema. Grad se ne može zadužiti bez Gradskog vijeća, dok su to, u ime grada, odbile uraditi više razine vlasti. Slično je i sa obnovom. Mnogi objekti i danas podsjećaju na ratne strahote kroz koje je prošao Mostar.
“Moramo reći sa žaljenjem da se Grad Mostar pokušava izbjeći sa svake razine vlasti i da se želi ostaviti dojam da je to grad koji je problematičan. Ne nailazimo na razumijevanje i to je frustrirajuće za mene kao gradonačelnika. S druge strane nijedna veća investicija u posljednje četiri godine nije došla u Mostar“, izjavio je gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić.
Četiri godine Mostar je bez Gradskog vijeća. Važnije odluke su prepuštene gradonačelniku i načelnicima odjela uz usvajanje i izvršenje budžeta.
Infrastrukturne projekte nemoguće je završiti bez Gradskog vijeća, no u Mostaru se ipak gradi. Pred sam kraj svog mandata Vijeće je donijelo niz odluka o izmjenama prostorno planske dokumentacije, no ne i za centralnu zonu distrikta gdje se posljednih godina ubrzano gradi. Slično je i sa naseljem Bare čiji je veći dio i danas rekreaciona zona gdje gradnja nije dozvoljena. No izgrađene su vile, među kojima najpoznatija ona porodice Čović.
“Da napomenem i to da je jedan od problema nerada Gradskog vijeća što te pare koje dolaze od renti za dodijeljeno gradsko-građevinsko zemljište, da se ne raspoređuje ravnomjerno, transparentno i to je problem što imamo infrastrukturu kakvu imamo”, rekao je vijeća Gradskog vijeća u posljednjem sazivu Elvir Zlomušica.
No divlja gradnja tek je jedan od problema na koje su ukazali građani u istraživanju koje je provela NVO Futura. Na postotku od gotovo 1000 ispitanika tek dvoje je istaklo izborna pravila Mostara kao problem.
“Niko nije spominjao političke probleme, jedino u smislu nerješavanja drugih problema, a ti problemi su čistoća, zelene površine, urbanizam i građenje, imovinsko-pravni odnosi, ekonomski ambijent. Priča koja se priča u medijima i potrebe građana – odavno nemaju nikakve veze”, kazao je Marin Bago, predsjednik Udruge Futura.
Za Tomislava Majića, priča o Mostaru je priča o interesnim grupama koje su na problemima ovog grada zgrnuli ogroman kapital. Kroz udruženje Link, Majić pokušava osigurati normalan rad za hercegovačke poduzetnike, no sve je teže, jer odgovornosti nema.
“Ovdje za izvaditi neku potvrdu, dobiti građevinsku dozvolu i ostalo, maltene postalo je nemoguće, to je Sizifov posao, osim ako ste u strukturama, jako bliskim određenim političkim opcijama. Ja znam da će politike uvijek vladati, ali one ne smiju sprečavati život. Mi imamo situaciju u Mostaru da određene strukture sprečavaju život”, rekao je Majić, predsjednik Udruženja Link.
Majić upozorava kako Mostar i dalje ima velik budžet od oko 57 miliona maraka za čije se izvršenje ne podnosi račun, jer Gradskog vijeća nema. Od 1990. godine Mostarom vladaju SDA i HDZ, a oni kažu da nemaju odgovornost. Pa ko upravlja gradom ako se ne mogu dogovoriti, neka podnesu ostavke, kazao je Majić.
Unatoč političkoj nestabilnosti, turista je u Mostaru svake godine sve više. No da može bolje, može…
“Prije rata u Mostaru je 50.000 ljudi bilo zaposleno u privredi, ostatak nas u turizmu smo mogli lijepo živjeti. Danas nema privrede, ostalo nam je da razvijamo turizam i svi smo sretni što ima turista. Ali nama treba zakonska regultiva, treba nam inspekcija treba nam regula da bismo razvijali ovaj posao”, istakao je direktor turističke agencije Fortuna Mostar Mili Bijavica.
Dovoljna je politička volja i odgovornost na svim nivoima, poručili su naši sagovornici uz ocjenu da je krajnje vrijeme da se stvari u Mostaru počnu mijenjati.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.