Pogrešni načini za traženje povišice

Ekonomija 03. okt 201618:14 > 18:23
Pixabay

Tražiti povišicu za mnoge osobe je po stresu ravno dobivanju otkaza. Naravno da želite povišicu, ali sama pomisao da trebate razgovarati sa nadređenim o tome je nekima užasavajuća.

Prije nego što se uputite do nadređenih, potrebno je dobro se pripremiti za pregovore o povećanju plaće. Prema nekim istraživanjima svakoj četvrtoj osobi koja traži povišicu zahtjev bude odbijen. Zašto je to tako?

Stručnjaci za pregovaranje kažu da je stvar u izbjegavanju traženja povišice na “pogrešan način”.

Kako bi povećali svoje šanse za dobivanjeveće plate koju zaslužujete, dobro se spremite i pitajte na način na koji to vaš šef želi čuti.

A ove stvari trebate izbjegavati:

1. Govoriti o privatnim problemima

Vaš šef ne želi čuti kako tražite povišicu zbog npr. visoke rente za stan. Argumente za povišicu tražite u vašim kvalitetima, iskustvu, vještini, obrazovanju, a ne u ličnim problemima.

2. Upoređivati vašu plata sa platama kolega

Ukoliko uđete u zamku “uspoređivanja plata” možete se dovesti u konfrotaciju sa nadređenim. Poenta traženja povišice nije u dobijanju onoga što je pošteno nego onoga što možete ispregovarati.

3. Biti nespreman

Razgovor za povišicu sa nadređenima je najgore vrijeme da budete nespremni. Ukoliko nemate razvijene pregovaračke vještine najbolje je da kod kuće vježbate i tako povećate šanse za uspjeh.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.