Problemi sa kojim se susreću poduzetnici u BiH

Ekonomija 18. apr 201717:09 > 22:07
N1

U Gračanici danas otvoren Međunarodni sajam poduzetništva i obrta „Grapos expo“. Na 10.000 kvadratnih metara predstaviće se oko 300 izlagača iz zemlje, regije i svijeta.

Veći dio firme Irfana Omerbašića nalazi se u Švedskoj gdje je razvio proizvodnju dimnjaka poslije rata. Biti privrednik tamo i ovdje za njega nije isto. Dio firme je u Brodu gdje je pokušao prebaciti proizvodnju ali do sada nije uspio.

“2009. godine smo uzeli objekat i tada smo bili spremni dio proizvodnje plasirati u Brodu. Međutim, dosta je to teško išlo. Od kupovanja objekta, sanacije objekta, određenih dozvola. Sve ono što treba, ok je uraditi ali teško”, kazao je Irfan Omerbašić, firma “Tios dimnjaci” Brod.

Sve ovo poduzetnici u Gračanici brže dobijaju, trvdi lokalna vlast. Gračanica ima oko 500 malih i srednjih preduzeća, oko 700 zanatskih radnji i angažovana je većina radno sposobnog stanovništva opštine.

“Zadnje tri godine ponovo je ekspanzija tvornica. U okruženju sajma niče pet, šest novih poslovnih objekata, a u narednoj će niknuti još 15 novih. Dakle, sve je živo i mi smo fokusirani da im obezbjedimo ono najnužnije: infrastrukturu, brzu dozvolu, manje dažbine, itd”, objasnio je Nusret Helić, načelnik Gračanice.

I pored dobre volje i poduzetničkog duha, kompletna poslovna klima u BiH nije povoljna ni za domaće ni za strane investitore.

“Koliko vidimo tih izmjena i dopuna i donošenja zakona, gdje mi ne možemo tako brzo da se prilagođavamo, jer od nas zahtjeva inostrano tržište, pošto smo na jednoj velikoj svjetskoj pijaci, zahtjeva da budemo stabilni”, otkrio je Said Karalić, firma „Eko line Kovan“ Gračanica.

“Mi kao udruga imamo poslovni inkubator koji služi za inkubiranje biznisa, od samog strata, poduzetnik, odnosno osoba sa idejom, ima odmah probleme i prepreke sa kojima se susreće. Da ne govorim o daljnjem poslovanju što se tiče fiskalnih i parafiskalnih nameta i slično”, dodao je Erol Maglić, Udruga poduzetnika Žepče.

Još jedan problem za mala, srednja preduzeća i obrte predstavlja i nedostatak kadra. Država bi i tu trebala pomoći boljom upisnom politikom u škole i na fakultete. Neka zanimanja ovise o prenošenju znanja sa koljena na koljeno u zanatskim porodicama.

Opširnije u prilogu Nataše Tadić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.