Povećan izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda na tržište EU

Ekonomija 16. okt 201715:34 > 16:07
morgueFile

Domaća proizvodnja mlijeka i mliječnih proizvoda u Bosni i Hercegovini u petogodišnjem razdoblju 2012 – 2016. godina zadržala je stabilnost proizvodnje i ostvaruje blagi porast, navodi se u analizi koju je usvojilo Vijeće ministara BiH. Izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda u 2016. godini je u poređenju s izvozom iz prethodne godine veći za 11 posto.

Uz povećanje otkupa svježeg mlijeka, mljekarska industrija sve više radi na proizvodnji proizvoda visoke tržišne vrijednosti kao što su sirevi, pavlaka, jogurt i ostali fermentirani proizvodi, čija se proizvodnja kontinuirano povećava.

Osim Kelna, Mostar bi mogao dobiti i letove ka Štutgartu i Dizeldorfu

Mostarska zračna luka će od sljedeće sezone imati novu liniju prema njemačkom Kelnu. Eurowings dolazi nakon što su građani prvo višednevnom kampanjom, a onda i aktivnim sudjelovanjem u finalnom krugu glasanja na Facebooku Mostaru obezbijedili glasove za najpoželjniju destinaciju. Marin Raspudić, direktor Zračne luke Mostar je otkrio još nekoliko detalja u vezi ove nove linije ali i još nekih linija koje bi trebale povezati Mostar sa Evropom. Naime, neslužbeno je dodao da će Mostar najvjerojatnije dobiti direktne aviolinije sa Štutgartom i Dizeldorfom i da tu postoji veliki potencijal i interes.Osim Eurowingsa, koji bi sa mostarske zračne luke letove trebao uspostaviti od svibnja 2018. godine, još dva operatera izrazila su zainteresiranost za letove iz Mostara – hrvatski Croatia Airlines i turski Turkish Airlines.

Veliki rizik od siromaštva u Srbiji

Evropska mreža protiv siromaštva u Srbiji saopštila je da i rizik od siromaštva i rizik od siromaštva i socijalne isključenosti imaju gotovo duplo veću stopu u Srbiji nego što je prosek za članice EU i da je 2016. godine u Srbiji bilo 3,6 odsto ekstremno siromašnih. “Okončati siromaštvo svuda i u svim oblicima je prvi cilj održivog razvoja, istaknut u okviru nove globalne agende za održivi razvoj UN do 2030. godine”, ističe Mreža povodom Međunarodnog dana borbe protiv siromaštva koji se obeležava 17. oktobra. Prema podacima mreže, 7,3 odsto je siromašnih sa potrošnjom ispod linije siromaštva koja je iznosila 11.694 dinara, a 25,4 odsto se nalazilo u riziku od siromaštva, dok se 38,7 odsto nalazilo u riziku od siromaštva i socijalne isključenosti.

Plate u MMF-u

Američki ministar finansija Steven Mnuchin pozvao je u nedjelju Međunarodni monetarni fond da bude primjer i pokaže “budžetsku disciplinu” te donese “teške odluke” kako bi smanjio plate ljudima u upravi i ostalim zaposlenima. “Kao javna ustanova i kao svi članovi koje ona nadzire i savjetuje, MMF mora biti dokaz primjer budžetske discipline i učinkovitosti u korištenju svojih ograničenih sredstava”, kazao je Mnuchin u Washingtonu na godišnjem sastanku MMF-a i Svjetske banke.
“Da bi se to postiglo moraju se donijeti neke teške odluke, posebno one o platama i beneficijama koje uživaju uprava i zaposleni”, istakao je američki ministar. Prema njegovim riječima, kako prenosi Financial Times, vrijeme je da MMF koji je u kriznim zemljama poput Grčke stalno na udaru zbog zahtjeva za strogom fiskalnom disciplinom i mjerama štednje, pogleda koliki su njegovi troškovi, uključujući sramotno izdašne plate i povlastice. Plate u MMF-u kreću se od 30 hiljada do gotovo 400 hiljada dolara godišnje, prosječno 80.000.

Portparolka MMF-a je odgovorila da je “Fond svjestan troškova i da se stoga radilo s budžetom koji se nije mijenjao šest godina za redom”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.