Mnogobrojni radnici u ugostiteljstvu i trgovini rade na crno. Jedan od njih je i Rodoljub Škorić koji je više od pola decenije neprijavljen radio kao konobar u jednom od banjalučkih kafića.
“0d 15 godina staža imam osam, znači šest-sedam godina sam neprijavljen“, ističe Škorić.
Siva ekonomija uništila je privredu, svjedoče o tome prazne hale. Jedan od primjera su radnici banjalučkog Kosmosa kojima kasni 14 plata, a radni staž nije povezan sedam godina.
Tekstilna, drvnoprerađivačka industrija, građevinarstvo, mediji…gotovo da nema oblasti u kojoj su prava radnika u potpunosti ispoštovana.
I dok cvjeta nelegalan rad i pojavljuju se preduzeća koja ostvaruju milionske dobiti bez ijednog zaposlenog, Saveza sindika RS, na čijem čelu je već treći mandat Ranka Mišić, borbu za prava radnika zasniva na upozorenjima.
“Ono što mi možemo uraditi kao sindikat to i činimo, ukazujemo na ove negativne pojave i nudimo rješenja, te da se borimo da ta rješenja budu dio aktivne politike Vlade RS-a i institucija vlasti u BiH“, tvrdi Mišić.
Da se zakoni tržišta lome preko leđa radnika, zaključci su i u Međunarodnoj konfederaciji sindikata.
“I u Srbiji i u Hrvatskoj i u svim ostalim zemljama ovo je gorući problem ali se ni vlasti, ni bilo ko drugi, osim sindikata, posebno se time ne bavi”, jasna je Enisa Salimović iz Međunarodne konfederacije sindikata za zemlje Jugoistočne Evrope.
Dok pogoni stoje, radnici štrajkuju. Administracija se gomila. A, narod u šali kaže da u Elektroprivredi ima više profesora nego inženjera.