Sarajevo i danas grad koji je u znaku ekonomske i političke slike Zapadnog Balkana u budućnosti. Preciznije, ta je slika bila tema o kojoj su politički čelnici govorili i potvrdili svoju opredijeljenost za članstvo u EU. Također bili su optimistični i spremni za provedbu reformi koje se u preduvjet za to evropski put.
Nasmijana lica, opuštena atmosfera i poruka, bez političke stabinosti nema ekonomskog, ali ni demokratskog razvoja regiona. Za to je neophodna politička volja, vizija da Zapadni Balkan jeste dio Evrope. Potrebne su beskompromisne reforme koje će učvrstiti regionalnu saradnja, slobodnu trgovinu i jedinstveno tržište ili prevedeno, stabilnost jesu integracije
“To su stvari koje moramo riješiti, relaksirati odnose. Povećati stepen suradnje povjerenja, i značajnije pokrenuti procese pomirenja. Mi živimo zajedno na Zapadnom Balkanu, mi smo vijekovima upućeni i zavisimo jedni od drugih,” poručio je Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH.
Milo Đukanović, predsjednik Crne Gore dodaje da je ključno pitanje da se definiše jasna vizija “da je Evropa naš dom. I ovo što nam se pokušava sa strane ponuditi kao alternativa, nije alternativa nego mamac da nas se odvrati od naše kuće”
Ana Brnabić, premijerka Srbije naglašava kako je bez sumnje politika ta koja stoji na putu evropskih integracija.
“Mi moramo da pronađemo način da otklonimo to. Dobar primjer je ono što smo uradili u Trstu u okviru Berlinskog procesa, uvezivanje kroz regionalnu privrednu komoru”, kazala je Brnabić.
Dobar primjer je Sjeverna Makedonija o čemu je danas govorio i Zoran Zaev, makedonski premijer
“Iskustvo Sjeverne Makedonije je pokazalo da dolaze ekonomski benefiti kada riješite političke probleme. Mi smo to radili s Bugarskom, sa Grčkom. Naši BDP je porastao za 5,5 posto ili biletaralno gledano, već je dogovoreno sa Grčkom investicija veća od milijardu eura”, kazao je Zaev.
Ovo nije zlatno doba evropeizacije Zapadnog Balkana. Krivica je i na EU koja treba jasno da se odredi da je ovaj prostor strateška odgovornost EU, poručiili su lideri. Edi Rama podvukao, ne trebamo čekati EU da bismo imali vlastiti Shengenski model u regiji.
“Svi koji pripadaju poslovnoj zajednici i koji su došli u Sarajevo, kada biraju između zemalja u koje će investirati, želim im reći: Vrijeme investiranja u mjesta koja su sigurna i predvidiva je prošlo. Dakle, između različitih i nepredvidivih realnosti mi smo najbolji jer imamo najniže poreze i višak radne snage”, istakao je Rama.
Na panelu koji je okupio lidere spomenuto je i nekoliko projekata, prioriteti su infrastruktura cestovana i energetska pitanja, razvoj malih i srednjih preduzeca i razvoj zelene ekonomije. BiH je odbobreno je 220 miliona eura za koridor VC gdje će glavnina sredstava otići na obilazanicu oko Doboja. Jedna od tema bilo je i uvezivanje regiona avio linijama gdje se zajedno apliciralo EBRDU-u
“Samo da Evropska komisija prihvati barem da 50 posto refundira ove troškove. Mi smo spremni, BiH, Slovenija, Crna Gora. Stigle su i neke ponude kompanija, 550.000 eura po zemlji”, kaže Zoran Zaev.
Poruke foruma i današnjih panela pozdravii su loklani političari složni i u ocjeni da je svima potrebno više fleksibilnosti
“Vidite da je preko 3.000 gostiju došlo, to je značajno i za BiH i Sarajevo”, kazala je Borjana Krišto, potpredsjednica HDZ BiH.
Lider SDA Bakir Izetbegović dodaje kako su izuzetno važne poruke koje su poslane u Sarajevu.
Radovan Višković, premijer RS-a osvrnuo se i na nestabilnu političku situaciju u BiH, kazavši kako je zbog toga BiH na začelju, i da se to mora mijenjati.
“Razgovarao sam sa kolegom Novalićem. Rekao mi je da se nada da će Vlada Federacije biti formirana u junu. Vjerujte, čini mi se nekad da je mnogo važnije meni da se formira, nego nekim ljudima u Federaciji. A kada se formira, trebamo sjesti i dogovorti zakone koji će pomoći obicnim građanima, donijeti propise koji će vrijediti za područije cijele BiH. Stvoriti takav ambijent, da investitori ne biraju između dva entiteta, već da dolaze u BiH”, kazao je Višković.
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić je kazao je i kako mu je žao što u Sarajevo na konferenciju EBRD nije stigao kosovski premijer Hašim Tači koji je svoj izostanak opravdao lošim odnosima, i nepriznanjem Kosova.
Zvizdić smatra da odnosi i neriješena pitanja BiH i Kosova nisu ništa novo da zbog njih Tači nije došao, ali i da zbog toga žali.
Kad politika postane ‘teška’, pametno je pustiti prvo poslovne ljude da pričaju, a forum EBRD-a je fantastična prilika za dijalog i vizije poslovne zajednice, jedna je od poruka današnjeg skupa, s kojom su se svi složili.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad