Budžetski deficiti regije: Kako stojimo do sada?

Ekonomija 06. apr 201520:04 > 20:06
N1

Uspostavljanjem Vlade Federacije BiH, kao i same državne Vlade, u posljednji momenat su usvojeni i budžeti na ovom entitetskom i državnom nivou.

Tako je budžet Federacije za 2015. godinu 1, 2 milijarde eura, od čega je budžetski deficit 350 miliona eura. Očekuje se da će nove tranše MMF-a biti korištene za popunjavanje budžetskih rupa.

MMF nalaže da se sprovedu određene fiskalne reforme i ekonomske politike. Cilj ekonomske politike i u narednom srednjeročnom periodu će biti očuvanje makroekonomske stabilnosti, kao i usvajanje politika za rješavanje fiskalnog debalansa i jačanje finansijskog sektora.

Ministar finansija Hrvatske Boris Lalovac je početkom godine objavio da je prošlogodišnji budžetski deficit, prema prvim preliminarnim podacima Ministarstva finansija i nacionalnoj metodologiji računanja, iznosio 1,66 milijardi eura što bi značilo da je oko 390 miliona eura manji od očekivanog prema rebalansu budžeta, provedenog u decembru. Lalovac pojašnjava da je, zahvaljujući smanjenju potrošnje u zadnjim mjesecima 2014. godine, Vlada smanjila deficit u toj godini na “oko 4,6 posto” bruto društvenog proizvoda, s pet posto procjenjenih u novembru, pa bi u 2015. godini trebalo da bude još manji.

Ministar finansija Srbije Dušan Vujović izjavio je da je budžetski deficit u prva tri mjeseca ove godine skoro dva i pol puta manji od planiranog, prema podacima njegovog ministarstva. Umjesto planiranih 458,3 miliona eura, konačan saldo je oko 166,6 miliona. 

Tu, kako je rekao Vujović, udio imaju i javna preduzeća koja su krajem 2014. tražila da dividende uplate u narednoj godini.  Od septembra se bilježi poboljšanje uplata PDV-a i to je rezultat rada, većeg stepena smanjenja sive ekonomije i višeg stepena discipline. Kao negativne pokazatelje Vujović je spomenuo odstupanja od čak 44 posto kod potrošnje novca za kapitalne investicije.