U poslednjih 100-150 godina postignuto je dosta toga u tehnologiji, medicini, ali ostaje pitanje zašto se još borimo za održavanje kvaliteta života populacije u poodmakloj dobi, ako je ljudski kapital dobio novu dimneziju.
Statistike pokazuju da sve što uštedimo u cijelom životnom vijeku potrošimo u zadnje dvije godine života, i to uglavnom na lječenje.
Zato vlade svih ekonomija, prema sugestijama MMF i Svjetske banke treba da rade na institucionalnom jačanju svojih sistema.
Danas je na forumu Međunarodnog monetarnog fonda u Vašingtonu govorio i srbijanski ministar finansija Dušan Vujović.
“Iako smo mi donijeli odluku o smanjenju plata u javnom sektoru, ja očekujem da će plate, sve zajedno, biti jednake ili veće. Očekujem da će povećanje plata u privatnom sektoru više nego kompenzirati kontrolu plata u javnom sektoru. Očekujem da ćemo uspjeti da motivišemo sve, da ulažu više, i da plaćaju poreze i doprinose na plate. Jedan od načina je da razmotrimo ideju da se uvede drugi stub koji će biti motivacija za ljude da ulažu više, da obezbjeđuju svoju budućnost i da na taj način pomognu da se balansira postojeći fond”, kaže za N1 Vujović.
Kada su u pitanju zemlje Zapadnog Balkana, prvenstveno BiH i Srbija, ne pokazue se napredak u jačanju kvaliteta sistema koji bi trebalo da bude održiviji nego što je sada slučaj.
Ostaje pitanje da li su naše vlade spremne da se suočavaju sa demografskim promjenama u našim ekonomijama.
Više o tome od reporterke N1 iz Vašingtona: