Evropska komisija i Međunarodni monetarni fond (MMF) potpisali su ugovor o dodjeli osam miliona eura bespovratnih sredstava za program jačanja kapaciteta u oblasti fiskalnih reformi u jugoistočnoj Evropi, čiji je cilj u BiH da doprinese modernizaciji sistema i procedura u vezi sa upravljanjem javnim finansijama i prihodima.
Opšti cilj fiskalnih reformi je efikasnije, predvidivljivije i transparentnije upravljanje javnim sredstvima, saopšteno je iz Delegacije EU u BiH.
U saopštenju se navodi da će program za postizanje ovih ciljeva finansirati široki raspon aktivnosti tehničke pomoći u podršci reformama u ovim oblastima. Program će se baviti individualnim potrebama reforme na različitim nivoima vlasti u BiH.
Zamjenik generalnog direktora MMF-a Karla Graso izjavila je da su korisnici progama Srbija, Albanija, BiH, Makedonija, Crna Gora i samoproglašeno Kosovo.
Ona je rekla da partnerstvo sa EU obezbjeđuje MMF-u više resursa da odgovori na potrebe razvoja kapaciteta u regiji i da na taj način pomogne vlastima da bolje provode politike i upravljaju svojim budžetima na efikasniji način za dobrobit svojih građana.
Evropski komesar za politiku susjedstva i pregovore o proširenju Johanes Han naglasio je da je jačanje upravljanja javnim finansijama jedan od ključnih prioriteta strategije EU o proširenju.
“Bitno je obezbijediti makroekonomsku stabilnost, unaprijediti transparentnost i efikasnost u upravljanju javnim sredstvima i obezbijediti bolje usluge građanima, te preduslove za održivi rast”, istakao je Han.
Prema njegovom mišljenju, ovakva saradnja omogućiće postizanje zajedničkih ciljeva i dodatno pomoći zemljama u regiji u procesu pristupanja.
Podrška makroekonomskim i institucijama i politikama javnih finansija u zemljama članicama i partnerskim zemljama odavno je zajednički cilj MMF-a i EU.
Partnerstvo između EU i MMF-a intenziviralo se u posljednjih pet godina kroz međusobnu podršku ovih organizacija putem komplementarnosti budžetske podrške EU i kreditnih programa MMF-a.
Obje organizacije uključene su u redovne konsultacije na nivou osoblja i uprava.
EU je sada na drugom mjestu po iznosu doprinosa MMF-ovim programima razvoja kapaciteta, s iznosom od oko 150 miliona dolara do sada.
Zbog značajnog globalnog prisustva, EU daje najveći doprinos mreži MMF-a od devet regionalnih centara tehničke pomoći, posebno u Africi.